Smečka z Bagdádu - Brian K. Vaughan, Niko Henrichon

recenze

Smečka z Bagdádu (2010) / Stanka
Smečka z Bagdádu - Brian K. Vaughan, Niko Henrichon
Komiks Smečka z Bagdádu vypráví příběh o čtveřici lvů, kteří se z jednoho „pekla“ záhy dostanou do dalšího… mnohem horšího. K sepsání scénáře inspirovala autora skutečná událost, při níž byli během bombardování Iráku na jaře roku 2003 americkými vojáky zastřeleni čtyři lvi.
Stanete se svědky toho, jak se smečka lvů – stará lvice Safa, lev Zill, lvice Nůr a její lvíče Ali dostanou z bagdádské ZOO na svobodu, po níž někteří tak dlouho toužili. Každý z nich byl jiný, dívali se na svět jinýma očima – byli osobností. Lev Zill představuje vůdce, mladá lvice Nůr touží po svobodě, Ali je naivní mládě, které vidí svět „venku“ jako velkou neznámou a dobrodružství a stará lvice Safa viděla svět tam venku z opačného pohledu. Stejný názor s lvicí Nůr a Lvem Zillem však nesdílela stará lvice Safa, která se s životem v kleci smířila a tušila, že není svoboda jako svoboda. Po rozbombardování ZOO se dostanou na svobodu – zažijí válku, hlad, obtíže „svobodného“ života na vlastní pěst. Na začátku však lvi netušili, že jejich svoboda, která přišla jako blesk z čistého nebe, rozhodně nebude zadarmo a že cena, kterou za ni nakonec musejí zaplatit, bude ta nejvyšší...

Díky bravurnímu scénáři Briana K. Vaughana, snoubícího se s dokonalým grafickým zpracováním Nika Henrichona se vám do rukou dostává dojemné a zároveň bolestně pravdivé dílo, které si jistě zaslouží vaši pozornost. Výborné realistické zpracování samotných zvířat, kterým kreslíř svojí rukou vtiskl duši, nemluvě o panorámatu města Bagdádu jsou hlavní předností celé knížky.

Na první pohled se může zdát, především díky výbornému grafickému zpracování, že Smečka z Bagdádu patří mezi dětské komiksy. Po otočení několika stránek však pochopíte, že tomu tak není. Komiks je určený především pro dospělé čtenáře a slabší povahy v něm rozhodně nenajdou zalíbení (žirafa bez hlavy opravdu není pro každého), ale je třeba si uvědomit, že se jedná o krutou, ale pravdivou realitu, která je všude okolo nás. Zároveň bylo dojemné sledovat, jak při sobě lví smečka dokázala stát. Jejich názory na svobodu nebyli vždy shodné, ale až do posledního dechu zůstali při sobě a doslova zuby nehty bránil jeden druhého na jejich cestě „svobody“.

Komiks není zahlcen textem, spíše byl důraz kladen na realistické vykreslení zvířat a především celkovou atmosféru rozbombardovaného Iráku.
Knížka vás pohltí již po první stránce. Jakmile se začtete, nebudete moci přestat, dokud se smečkou z Bagdádu nedojdete až na samý konec…
Smečka z Bagdádu je silný a emočně působivý příběh, který vás udrží v napětí od začátku až do konce. Konec komiksu vás přiměje k zamyšlení. Na mysli vám vytane několik otázek ohledně ceny svobody, na které si každý musí odpovědět sám. Komiks jistě ocení nejenom milovníci komiksů, ale i ostatní čtenáři, kteří čas od času rádi sáhnout místo detektivky či románu po kvalitně zpracovaném komiksu.

Komentáře (0)

kniha Smečka z Bagdádu recenze