Slovensko – príbeh stredoveku

recenze

Slovensko - príbeh stredoveku (2019) / Lucia007
Slovensko - príbeh stredoveku

Nádherné fotografie, zaujímavé fakty a pútavý text v slovenčine a angličtine.
To je v skratke kniha pre všetkých milovníkov slovenskej histórie Slovensko – príbeh stredoveku.

Je to veľká a reprezentačná kniha renomovaného fotografa a dokumentaristu Tomáša Hulíka. Ten na svojich potulkách Slovenskom zvečnil známe aj menej známe stredoveké sakrálne aj svetské stavby Slovenska do viac ako 200 fotografií.

V knihe nechýbajú slovenské a anglické texty, ktoré spolu s obrazom navodzujú pre čitateľa čarovnú atmosféru.
Aké bolo stredoveké Slovensko? Naše územie vtedy doslova žilo, bolo aktívne a dynamické. A v tom čase vzniklo množstvo nádherných, známych aj neznámych pamiatok. Sú tajuplné i mystické a fotograf Tomáš Hulík ich zachytil naozaj majstrovsky. Fotografie pamiatok od Slovanov až po gotiku.

Stredovek vo všeobecnosti vnímame ako približne tisíc-ročné obdobie od sťahovania národov až po objavenie Ameriky koncom 15.storočia. Za ten čas vyrástli úžasné stavby, z ktorých mnohé pretrvali dodnes.
Po Samovej ríši a Nitrianskom kniežatstve vznikla v 9. storočí Veľkomoravská ríša, čo vieme zo školských čias. A z tejto doby nachádzame u nás prvé pamiatky.
Pád Veľkej Moravy znamenal aj veľkú zmenu – územie Slovenska sa na dlhých tisíc rokov stalo súčasťou Uhorského kráľovstva. Z tohto obdobia sa zachovali aj viaceré sakrálne a svetské stavby, ktoré nájdete v Hulíkovej knihe.

Hulík je pán fotograf, ktorý si dokáže počkať a vystihne ten správny moment na zachytenie objektu. Poznáme ho ako fotografa divokej prírody, kde už nezaváhame...a teraz nás presvedčil, že je zručný aj pri fotený stavieb.
Vybral naozaj zaujímavé stredoveké stavby, architektonické skvosty, ktoré pretrvali storočia. A aj dnes nám pripomínajú monumentálnosť tej doby. Hulík nás svojimi fotkami a textami doslova berie na prechádzku storočiami a vy cítite obrovské rozmery stavieb, vlhkosť múrov, atmosféru presiaknutú históriou.
Vznešené gotické chrámy. Majestátne hrady. Malé kostolíky, ktoré dýchajú duchovnom.