Slib svatojánské noci

recenze

Slib svatojánské noci (2018) / Maru.Maruska
Slib svatojánské noci
Historické romány patří k mému nejoblíbenějšímu literárnímu žánru. Pokud jde navíc o takové knihy, které pocházejí z pera českých autorů, o to víc si jich vážím. Autorku Janu Klimečkovou jsem do dnešního dne neznala. Anotace její knihy Slib svatojánské noci mě však natolik zaujala, že jsem se do ní s chutí pustila. Má očekávání byla zcela naplněna. Ba naopak jsem od jejího vyprávění dostala ještě mnohem víc. Jsem moc ráda, že jsem prostřednictvím nakladatelství MOBA na tuto knihu narazila.

Hlavní hrdinku Johanu nepotkal příliš dobrý osud. Nebojím se říct, že to, co si musela prožít, by nikdo z nás zažít nechtěl. Alespoň já určitě ne. Pak se na ni však alespoň trošku usmálo štěstí, když se jí do cesty připletl chlapec Jura a dívka Mařka. Společně se všichni vydávají na dalekou cestu z Moravského Slovácka až do císařské Vídně. Doufají, že právě tam se budou mít lépe, že je čeká lepší život. Konec konců právě do Vídně tehdy mířila spousta dalších lidí, tak proč by tam své štěstí nemohli najít i tito tři hlavní hrdinové?

Opravdu se mi líbí hluboké přátelství, na kterém je vše postaveno. Děj se odehrává v delším časovém období, takže životy hlavních hrdinů budete zasaženi a nic vám neunikne. A je vám určitě jasné, že zažijí i velké množství různých komplikací. Kroky štěstěny jsou nevyzpytatelné a né všem měří stejnou měrou, o čemž se přesvědčíte i v tomto příběhu. Přesto však jejich přátelství stále trvá: právě tohle bych ocenila ve více knihách, ve většině se přátelé spíše nakonec podrazí.

Nakonec jsem si zvykla i na styl, kterým je kniha psaná. Oproti jiným knihám je zde text poměrně hutný. Příběh samotný je ale tak úchvatný, že jsem celou knihu zhltla dřív, než jsem se stihla soustředit na to, jakou formou je psaná. A to má více jak čtyři sta stran! Tohle je pro mě největší plus. Opravdu mě celý příběh úplně pohltil.

Slib svatojánské noci je určitě tím pravým čtením pro každého milovníka českých historických románů. Atmosféra, ve které se vše odehrává, mě naprosto dostala a odzbrojila. Díky tomu jsem se soustředila pouze na děj a ani na chvilku neunikaly mé myšlenky nikam jinam. A přiznejme si to, tohle se prostě nestává u každé knihy.

kniha Slib svatojánské noci recenze