Slavomír na stopě zločinu

recenze

Případ českého knížete (2018) 4 z 5 / knihamouder
Případ českého knížete

Kniha Případ českého knížete patří do série Zločiny na Velké Moravě. Jedná se o desátý díl a jde o velmi zdařilý román.

Vracíme se do roku 883. Na Moravu přijíždí kníže Bořivoj se svou ženou Ludmilou. Bořivoj žádá Svatopluka o ochranu Čech před Franky. Zároveň se chystá křest Bořivoje a Ludmily z rukou Metodějových.

Kníže Slavomír z Dolnogradu věnoval celý svůj život službě rodné zemi. Mnohokrát nasadil život v bojích, účastnil se důležitých jednání a především byl velmi schopným vyšetřovatelem. Úspěšně vypátral několik pachatelů těch nejtěžších zločinů. Nebýt Slavomíra a jeho kamaráda vikinga Erika, mnoho zločinů té doby by zůstalo bez potrestání.

Nyní Slavomíra čeká nelehký úkol. Musí zajistit bezpečnost krále Svatopluka a knížete Bořivoje během lovu, který se koná na počest vzácných hostů. Podaří se Slavomírovi předejít plánovanému útoku na Bořivoje?

Za Vrčkovou pitírnou je nalezena mrtvola muže. O koho jde a proč byl muž zavražděn?

Rozjíždí se velké pátrání po zločincích. K tomu je potřeba naplánovat bezpečný průběh lovu. Slavomír s Erikem tak mají mnoho práce.
Během svého vyšetřování narážejí na dávná tajemství, která souvisí s mrtvým kupcem i útokem na knížete Bořivoje.

Autorův styl psaní mě velmi bavil. V textu se částečně odráží dobová mluva a chování mužů k ženám. Nechybí jemný humor. V příběhu také naleznete odkaz na křesťanskou víru a šíření náboženství na Moravě a v Čechách.
V neposlední řadě jde o nastínění politické situace, spojenectví Moravy a Čech a také napětí mezi českou a franskou stranou.

V závěru knihy čeká historická poznámka. Autor čtenáři osvětluje skutečné historické pozadí příběhu a zároveň připomíná, že Případ českého knížete představuje zábavný román, nikoliv odbornou nebo snad naučnou literaturu.

Knihu doporučuji všem, kdo má rád české autory věnující se historickým detektivkám.