Sláva české detektivce

recenze

Panny a netvor (2018) / Joseef
Panny a netvor

Podivná situace. Postarší žena s panovačným výrazem se obrací na policii s požadavkem, nechť pátrají po jejím dospělém synovi, jehož už několik dní postrádá. Ačkoliv prohlašuje, že ho musejí najít, vůbec si není jistá, či si to skutečně taky přeje. Trápí ji obava, že její syn je patologický násilník, který má nenávist především vůči mladým ženám …
Právě takto nám začíná ústřední povídka knihy, v níž se seznámíme s Kamilem Holmannem, poznamenaným smutnou rodinnou situací, kdy si jeho otec našel milenku, což u Kamila vyvolalo nenávist k ženám. Karlovi je naprosto lhostejné, jak ženy vypadají, kolik mají let … Oběti přicházejí ... A spolu s nimi rovněž děsivé zvraty!
Pokud byste očekávali, že z povídkové knihy s názvem „Panny a netvor“ bude právě tento tím nejsilnějším příběhem, mohu vás ujistit, že se pořádně mýlíte! Postupně se seznámíte s ještě dalšími 12 příběhy, z nichž ani u jednoho nevíte, co vás bude dopředu čekat …
Zajímá vás osud nájemného zabijáka, kterému všechno beztrestně prochází, takže o svých obětech nechce nic vědět, ale jednou se okolnosti změní a on chce přestat, ale dovolí mu to jeho klienti? Nebo jaký spád bude mít povídka o muži, který chce zabránit krádeži obrazu, avšak nakonec zjistí, že v tomto případě raději nic chránit nemusel?
Anebo vás pohltí příběh sterého muže, který zjistí, že jeho syn s manželkou ho chtějí připravit o život, aby podědili jeho majetek?
Zajímavostí také je, že v této knize najdeme mnoho povídek z různých prostředí. Ve 12 povídce s názvem „Schwalbeho tajný archiv“ se setkáváme s tajemnicí, matkou dvou dětí, která se při své výdělečné činnosti dozvěděla něco, co vědět neměla a stala se obětí únosu. A jelikož je samoživitelka, tak ví, že se z této prekérní situace musí dostat, protože na její existenci závisí taky život jejich dětí … V této povídce nacházíme taky určitou podobnost s posledním vývojem na Slovensku, kdy dochází k úkladné vraždě docenta, politologa Schwalbeho těsně před dokončením jeho knihy – pan Schwalbe zahrnul do připravované knihy usvědčující dokumenty k člověku, který se drží za všech režimů a rozhodně není kladným hrdinou.
Vyzdvihl bych také krásnou češtinu, někdy i se zastaralými výrazy, které knize přidaly na hodnotě, a přitom se kniha čte lehce. Spisovatel Roman Cílek dokázal to, jak umí pracovat s dramatickým líčením vypjatých lidských osudů a jak si umí pohrát s napětím čtenářů! Tato kniha mě nenechala ani chvíli v klidu. Věřím, že i vy, když se do knihy začněte, skončíte se čtením až na poslední stránce!

Moc děkuji nakladatelství MOBA za recenzní výtisk!