Sladcí jako žvejkačka

recenze

Kluci jsou jako žvejkačka (2020) / simona8126
Sladcí jako žvejkačka
Kerstin Gierová je zpět, a to s potrhlým příběhem o zamilované puberťačce. Tentokrát nečekejte nic nadpřirozeného – tedy kromě nadpřirozené legrace.

Koncem července 2020 vydalo nakladatelství CooBoo další knížku oblíbené německé autorky Kerstin Gier. Holčičí románek s nevšedním názvem Kluci jsou jako žvejkačka vypráví o třináctileté Sissi, která je nejen velmi drzá, ale také šíleně zamilovaná. Její vysněný princ si jí však pramálo všímá a místo ní pokukuje po starších holkách. Ty už totiž mají „zkušenosti“, ať to znamená cokoli. Sissi se rozhodne proniknout do všech důležitých tajemství randění za každou cenu. Do průzkumné mise zapojí i nejlepšího kamaráda Jakoba, který je do ní vlastně odjakživa zakoukaný a z úkolu pokusného králíka zrovna štěstím neskáče. Sissi se honí za láskou, aniž tuší, že ji má možná celou dobu přímo před nosem…

Hrdinky příběhů Kerstin Gierové mají tu milou vlastnost, že i když zoufale vzdychají kvůli lásce, nemohou se čtenářkám zprotivit. Jsou totiž roztomile nemotorné, svéhlavé, ale hlavně za všech okolností neskutečně vtipné. Oplývají smyslem pro ironii a humor, takže si je oblíbíte, i když nechcete. Ani Sissi není výjimkou, ačkoli je mladší než hrdinky jiných autorčiných románů. S láskou se nyní setkává vůbec poprvé a zatím netuší, jak si s ní poradit. Neumí vysílat správné signály, aby zaujala kluka svých snů, netuší, co se při francouzáku dělá s jazykem, ale je odhodlaná to všechno zjistit, než jí milovaného Konstantina vyfoukne namyšlená a samozřejmě překrásná spolužačka.

Sissi hledá pomoc, kde se dá. Listuje časopisem Bravo, pátrá v knihovně, dokonce dává druhou šanci neslavné knížce Děvčátka, na slovíčko, jíž vlastně vůbec nerozumí. Její nekonečná zvědavost a přirozený talent pro průšvihy ji mnohokrát přivedou do problémů, nad nimiž se člověk od srdce zasměje. Sledovat její nepříliš objevnou cestu za štěstím v lásce je přinejmenším velice milé a nepochybuji, že nejedna čtenářka v dívce spatří samu sebe a mimoděk si zavzpomíná na vlastní první zážitky se zamilovaností.

Tahle Gierová sice neobsahuje žádné fantasy prvky ani originální a vzrušující zápletku, přináší nicméně osvěžující a příjemnou četbu, u které si krásně odpočinete. Třebaže je naivní a ne zcela bezchybná, hýří vtipnými situacemi ze školního prostředí a prozáří vám den. Ocení ji zejména vaše mladší sestra, jež s podobnou literaturou teprve začíná a lehce se sžije s bláznivou puberťačkou, jejíž každodenní starosti doma i ve škole nepochybně dobře zná.

P. S. Celou dobu jsem čekala, že se dozvím, proč jsou kluci jako žvejkačka. V příběhu je to nepřímo osvětleno jedinou anglickou poznámkou, ale když zabrousíte až na samý konec knihy a přečtete si název německého originálu, zjistíte, že „kluci jsou jako žvejkačka – sladcí a snadno si je omotáte kolem prstu“.

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji Databázi knih a společnosti Albatros Media.

Komentáře (1)

kniha Kluci jsou jako žvejkačka recenze

Aracely
30.08.2020

Hezká recenze. Autorku mám ráda. Nicméně už mám pubertu dávno za sebou. Bude se to líbit i mladým čtenářskám, které už nejsou dávno puberťačky? :-)