Skvelá paródia na hororový žáner, ale aj dobrý horor

recenze

John na konci umře (2013) 4 z 5 / Ľudevit
John na konci umře

"A dávaj pozor na Molly. Či sa nespráva nejako podozrivo. Od tej doby, čo z ničoho nič len tak vybuchla a potom sa objavila znova živá, jej nejako neverím."

John na konci umře, od talentovaného Jasona Pargina, píšuceho pod menom, vypožičaného od jedného z hlavných hrdinov jeho románov o Davidovi a Johnovi - David Wong - je kniha meniaca žáner a pravdepodobne budúca kultová klasika paródie.

+ HOROR

Kniha sa môže pýšiť nádherným množstvom šialených hororových scenérií plných bizarných a originálnych príšer.

+ PARÓDIA

Ďalšou charakteristickou črtou knihy je humor a zosmiešňovanie klasických, populárnych knižných klišé tým, že autor navodí dojem prichádzajúcej stereotypne užívanej myšlienky, ale hneď nato ju zahodí svojou originalitou.

Napríklad scéna, kedy vedľa hlavných postáv z portálu vylezú mladí dobití ľudia v bojovej zbroji hneď potom, čo tam vstúpili v modernom oblečení je originálne zakončená. V slabších knihách by sa ich spýtali - "Čo sa vám stalo?" - ale v tejto knihe sa otrepane používanej vete priamo autor vysmeje:

"To by ste neverili, čo sme práve zažili!"
John sa na neho pozrel a povedal:
"Niekoho ste tak dlho otravovali nudnými historkami, až to nevydržal a ubil vás vlastním čurákom?"

Kontroverznou časťou knihy je jej koniec, kde aj ja mám výhrady a vidím, kde spravil spisovateľ veľkú chybu, no chápem jeho myšlienku. Záver knihy sa premení celý na sci-fi žáner, aby mohli byť vysvetlené rôzne myšlienky a diania, čo má práve parodovať nezmyselnosť niektorých kníh vysvetliť veci na úkor absolútnej zmeny žánru a tónu knihy. Pričom paroduje aj horory v tom, že majú úžasný nábeh na niečo svojské, originálne a predovšetkým hororové, ale na konci knihy celý koncept nezmyselne zahodia.
Ak dokážete oceniť tento vtip autora, tak je záver skvelý a budete sa neustále smiať, pretože na konci prídu všetky klišé myšlienky, ktorým sa autor snažil vyhýbať a je vidieť, že ich používal úmyselne, aby čitatelia pochopili, že celý záver je jedna veľká paródia a vtip.
Pokiaľ toto zosmiešnenie kníh a hororov nedokážete oceniť, tak si knihu môžete užiť ako klasický dobrý horor, ktorý má otrepaný koniec.

+ POSTAVY

Mladí dospelí, pracujúci vo videopožičovne - vlastne ani to nie, keďže jedného vyhodili za distribúciu napálených DVD filmov zadarmo a odvtedy pracuje na stavbe - nesršia práve najväčšou inteligenciou, šikovnosťou či odvahou. Čo sa stalo, to sa stalo a oni sa s tým musia vysporiadať, inak skončí celý svet v diablových rukách. Táto idea nie je ničím originálna, ale v podaní sympatických blbcov sa dej vyvinie v niečo naozaj svojské a nezastupiteľné.

- PRECHOD Z PROLÓGU DO ÚVODU

Niet pochýb o tom, že prológ je najlepšou časťou knihy. Je vtipný, bizarný, šialený, napínavý, atmosferický a hororový. Presne všetky tieto atribúty očakáva čitateľ aj po prečítaní prológu, no tu príde slabina príbehu - prechod do úvod. Prológ nič nevysvetľuje, jedinou jeho úlohou je pobaviť a dokonale to sedí k tejto knihe! No potom príde práve úvod, kedy do deja treba charakterizovať postavy a vysvetliť, ako sa dostali tam, kde sú.

Samozrejme, že sa jedná stále o dobre napísaný úvod, no po živom a rýchlo naladenom prológu, pôsobí úvod pomalšie a miestami chabo. Táto chyba mohla byť jednoducho napravená - dať prológ na správne miesto v knihe a to podľa chronologickej postupnosti, pretože, ako som už povedal, úvod nie je zle napísaný, len nesedí tónovo za prológ. Následne by pomalší úvod neprekážal, navodil by dojem thrillerového hororu zameraného na atmosféru a rýchlo by sa v druhom akte dostala kniha do tempa, čím by si neustále udržala pozornosť čitateľa a aj svoju atmosféru.

- PRECHOD DO SCI-FI

Pri konci mi najviac prekážal práve prechod do spomínaného sci-fi, ktorý je nulový - na jednej stránke sa stane niečo nepredvídateľné a hneď je z toho sci.fi aj na 50 strán. Opäť sa jedná o chybu ľahko napraviteľnú, kde by stačilo vložiť malé prvky do úvodu a jemne ich stupňovať. Tým pádom by nebol pokazený tón knihy, pretože by bol daný od úvodu a naozaj decentným stupňovaním by sa hrnul viacej do pozornosti.

ZÁVER

Zábavné, vtipné, bizarné, hororové, napínavé, šialené a kultové, ale s malými chybičkami.
8,5/10