Skutečně žili Šťastně až navěky?

recenze

Šťastně až navěky (2016) / Suzanne
Šťastně až navěky

Zajímalo vás, jak Selekci prožívali Maxon a Aspen? Nebo jak začal vztah mezi Marlee a Carterem nebo Aspenem a Lucy? Nebo jak to bylo dál s Maxonem a Americou? Pak sáhněte po souboru novel a povídek k trilogii Selekce, v němž se dozvíte, jestli skutečně všichni žili šťastně až navěky.

Novela Královna vypráví o tom, jak během Selekce vznikl vztah mezi tehdy ještě princem Clarksonem a Amberly. Clarkson nepatří mezi kladné postavy, ale Kiera Cass poměrně zdařile popsala jeho komplikovanou povahu, uzavřenost, sklony k manipulaci a výbuchům vzteku. Amberly zase vykreslila a jako laskavou a submisivní ženu, které ale nechybí ani odhodlání dostat to, co chce. Princ, jak už napovídá název, ukazuje první část Selekce očima prince Maxona. Čtenáři tak mají možnost nahlédnout do složitých rodinných vztahů královské rodiny i podívat se na účastnice Selekce z jiného úhlu.

Strážce popisuje, jak Selekci prožíval Aspen a jak se vyrovnával s tím, že milovanou dívku s největší pravděpodobností vehnal do náruče jiného muže. Miláček se věnuje zakázanému vztahu mezi Marlee a strážcem Carterem, za který byli krutě potrestáni. Z pohledu Celesty zase ukazuje, jak soutěž vnímala agresivní modelka a Američina sokyně Celesta. Komorná pro změnu zachytila střípek ze začátku vztahu Aspena a Lucy. A Druhé výročí funguje jako bonusový epilog k První, který čtenářům prozradí, jak to bylo dál s Maxonem a Americou. Skutečně žili šťastně až navěky? A Co dělají teď už jsou pouze krátké životopisné medailonky tří výraznějších účastnic Selekce – Kriss, Natalie a Elise.

Královna přinesla zase trochu jiný příběh, protože se věnovala vztahu, který byl od začátku nevyrovnaný a nesprávný. Škoda jen, že Kiera Cass měla potřebu ten konec přisladit. Novely Princ a Strážce nepostrádaly určitý půvab, ale i tak by mě víc zaujaly, kdybych je četla přímo mezi jednotlivými díly Selekce. Přeci jen číst je ve chvíli, kdy už vím, kdo s kým skončil, mi přišlo trochu zbytečné. Povídky Miláček a Komorná se mi líbily moc, ale ocenila bych, kdyby byly delší a propracovanější. Z pohledu Celesty mě příjemně překvapilo, protože pěkně ukázalo, že i Celesta byla jen člověk s dobrými i špatnými vlastnostmi. Druhé výročí bylo roztomilé a sladké a mě opravdu potěšilo, že se tahle bonusová scéna dostala i k českým čtenářům. Zato bez Co dělají teď? bych se klidně obešla. Raději bych těch pár stránek navíc přidala k povídkám Miláček a Komorná. Hlavně k té Komorné, protože ta byla skutečně hříšně krátká!

Kiera Cass dokázala, že umí napsat i kratší literární útvar. Kvůli menšímu rozsahu zde nebyl příliš prostor pro nelogičnosti a nedotaženosti, nesmyslné chování hlavních hrdinů a zbytečné průtahy, což jsem vyčítala Selekci. Tedy, ne že by se tu žádné nelogičnosti neobjevily, ale spíš vycházely ze samotné trilogie Selekce než z povídek jako takových. Šťastně až navěky, stejně jako celá Selekce, je napsané neuvěřitelně lehce, čtivě a chytlavě, takže není problém přečíst ho na jeden zátah. Jak už napovídá název, tak se celá kniha nese na romantické vlně. Berte to jako varování pro ty, co s příchodem podzimu zatouží po nějakém pochmurnějším a dramatičtějším příběhu.

Šťastně až navěky připomíná sladkou a roztomilou makronku, které se vám doslova rozplyne na jazyku. Sice nepřináší žádné nové či převratné informace, ale i tak pěkně celou Selekci doplnilo a uzavřelo. Já si čtení užila a skvěle si u něj odpočinula (a to dokonce i bez těch makronek). Ostatně Šťastně až navěky přislazovat nepotřebuje, protože z jeho stránek se téměř sype moučkový cukr a odkapává med. Ale mě jednou za čas (možná i častěji) taková přeslazená romantika přijde k chuti a pohladí mě po duši.