Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti

recenze

Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti (2012) 3 z 5 / Vendiii1
Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti

Šestnáctiletý Jacob si žije docela spokojený život. Bydlí s rodiči, pracuje v rodinném obchodě a má snad toho nejlepšího dědečka na světě. Už od malička Jacob od dědečka slýchával různé příběhy. Jacobův dědeček toho ve svém životě zažil spoustu. Svému vnukovi o všem vyprávěl, jak musel utíkat před příšerami, které ho celý život pronásledovaly, ukazoval mu fotky a vyprávěl mu historky o podivných dětech, které znával, když byl mladý.

Když byl Jacob menší, věřil dědečkovi každé slovo. Jeho táta je ale přesvědčený o tom, že Jacobův dědeček blázní, že příšery z jeho historek jsou "pouze" nacisté, které měl ve své historii. A po velké tragédie, která na vždy ovlivní Jacobův život, se se svým otcem vydává na ostrov u břehů Walesu, aby se porozhlédl na místě, kde jeho milovaný dědeček trávil své dětství.

Jacob najde starý, rozpadlý dům který je však opředený spoustou vzpomínek a velmi pestrou minulostí. Je možné, že jsou všechny ty podivné děti po několika desetiletích stále naživu?

Chtěla jsem tajuplný, mysteriózní příběh, který bude plný napětí, možná akce. Příběh, u kterého mě bude mrazit a budu mít problém jít v noci na záchod z toho, jak moc se budu bát. Tohle jsem dostala. V první polovině. První polovina byla neskutečně mystická a opravdu mrazivá. Na autorově psaní jde zcela jasně poznat, že jde o jeho prvotinu. Měl dobrý nápad, který však nedokázal dobře zpracovat. V první polovině si opravdu dobře našlápl byla jsem ji jistá, že jde o další výbornou knihu s dobrým nápadem. Ale potom..

..to začalo být divné. Ve špatném smyslu slova. To, co se tvářilo jako dobře našlápnutá story se naprosto pokazilo. Z mysteriózního příběhu se stalo něco naprosto nesmyslného, druhá polovina se s tou první nedala absolutně srovnat. Marně přemýšlím, do jakého žánru by druhá polovina dala zařadit. Nic mě nenapadá. Snad sci-fi? Ale po kvalitě první poloviny se naprosto slehla zem. A ta osudná druhá polovina se stala velkým blábolem. Bylo to přitažené za vlasy a naprosto mimo.

Kniha je doplněná dobovými fotografiemi, které dokázaly knize dodat bezvadnou atmosféru - než to začalo být divné. Fotografie byly na knize snad to nejlepší.

Když jsem začala číst, říkala jsem si, že by bylo úžasné vidět tento příběh na stříbrném plátně. A víte co? O knihu a její zfilmování se zajímá známý a kvalitní režisér Tim Burton (Alenka v říši divů, Karlík a továrna na čokoládu, Mrtvá nevěsta Tima Burtona...). A čeho se ujme Tim Burton, tak to většinou vyjde!