Silný příběh

recenze

Pomněnkové matky (2014) 4 z 5 / Boboking
Pomněnkové matky

Pravděpodobně mnoho z nás neví, že 25. května je tzv. Mezinárodní den pohřešovaných dětí vyhlášený v USA na památku malého Etana Patze, který zmizel cestou do školky. Symbolem toho dne se stala pomněnka, drobná květinka, která se anglicky řekne forget-me-not, tedy „nezapomeň na mě“.

Do děje vstupujeme příjezdem Dory do olomouckého hospice, kde dožívá své poslední dny na tomto světě Čeněk, její biologický otec, kterého už neviděla celá desetiletí. Určitě netušila, že toto setkání s člověkem, který byl po mnoho let v rodině tabu, otevře velmi staré rány, jež opět vynesou na boží světlo události a postavy, které byly pohřbeny hluboko v temné paměti rodiny. Nyní Dora zjišťuje, že o nich nic neví, a tak se začne pídit po informacích. S Terezii, svoji matkou, která i v důchodu žije velmi aktivním společenským životem, začínají rozplétat rodinná dramata minulosti. Kdo je Arnošt Adamec? Proč její matka nikdy neřekla, že Dora nebyla její jediná dcera? A kde ona neznámá Zuzana zmizela?

Souběžně s tímto příběhem nahlížíme i životního údělu čtyřicetileté Šárky, rodinné známé paní Terezie, která i přes svoji úspěšnou kariéru zubařky se sebou životem vleče tragédii v podobě pomněnkové matky. Vše v klasickém scénáři: svatba s cizince, narození dítěte, bouřlivý rozvod a následný únos dcerky otcem neznámo kam.

Autorka použila těchto dvou dějových linií jako výborný prvek nahlížení na rozdílnost přístupu. Zatímco Terezina rodina se snaží vše zapomenout, neotvírat nikdy nedoléčené rány, přístup Šárky je mnohem radikálnější. Už první větou z její kapitoly: „Stoupla si zeširoka nad vanu a pod svou vagínu si dala průhledný kalíšek. Zavřela oči a dala…“, jakoby poukazovala na až bizarnější řešení jejího bolu.

„Pomněnkové matky“ je velmi působivé čtení s nepřehlédnutelným dramatickým nábojem, který z knihy vytváří až psychologicko-detektivní román. Skvěle podání jednotlivých charakterů (a že jich je na takový kratší román dost), nejednostranné vnímání ženského a mužského chápání světa, a neřešitelné etické otázku v případě mateřských citů, dělají z knihy příběh o životních tragédiích kolem nás, který po dočtení ještě dlouho bude rezonovat ve vaši mysli.

Vydalo nakl. Čas na podzim 2014. www.nakladatelstvicas.cz