Silmarilion - alebo pravé pochopenie Tolkienovej geniality

recenze

Silmarillion (2008) 5 z 5 / Overdead
Silmarillion

Myslím si, že každý z nás už pozná Stredozem a to či už z kníh/ filmov Pán prsteňov alebo Hobit, ale nie všetci vedia, čo je to Silmarilion. Silmarilion sa mi do ruky dostal len nedávno a práve vtedy som si uvedomil tú chybu, že som po ňom nesiahol už skôr a tak Vás chcem trochu posmeliť do tejto knihy aspoň touto recenziou.

Prví fanúšikovia Tolkienových diel už poznali všetko o Stredozemi z diel Pán prsteňou a Hobit, ale ako obyčajne bolo to im, tak ako by to bolo aj nám, málo, tak začali od Johna Ronalda Reuela Tolkiena žiadať viac a viac. Keď autor videl záujem ľudí o jeho svet, začal pracovať na nových príbehoch, histórii, mýtoch, vývoji,... a v podstate týmito slovami by sme mohli zhrnúť, čo vlastne Silmarilion je. Autor sa hoci vydania a respektíve dokončenia tejto knihy nedožil, ale vďaka jeho synovi Christopherovi Tolkienovi toto dielo uzrelo svetlo sveta a dostáva sa do rúk čitateľov doteraz.

Silmarilion je súbor kratších príbehov (ako ktorých :D), ktoré nám v rýchlosti, ale aj tak celkom detailne, zhrnú celú historiu Stredozeme, od jej vzniku až po koniec vojny o prsteň moci. V tejto knihe nájdeme teda príbeh o stvorení sveta - Ainulindale, nasledovaný príbehom Valaquenta ("čiže, čo sa stalo potom"), ďalší je Quenta Silmarillion - Vojna alebo História Silmarilov, Akallabêth alebo ináč vznik a zánik Numenoru a ukončený je posledným príbehom s názvom O Prsteňoch moci a Treťom veku. Príbehy knihy nechcem opisovať, lebo sú príliš veľké, rozsiahle a úžasné (čiže NO SPOIL! ), jediné, čo Vám poviem je to, že nečakajte jednu hlavnú postavu, ktorá si prejde celým príbehom ako rytier na bielom koni a zachráni "princeznú", ale berte to skôr ako súbor legiend, ktoré Vám niekto rozpráva alebo ako učebnicu dejepisu, ktorá je neskutočne zaujímavá. :)

Na knihe milujem nie len autorov špecifický štýl písania, ale aj jeho neskutočnú predstavivosť, však už len to, že autor si sám vytvoril elfský jazyk a v tomto jazyku pomenoval veľa hôr, dolín, miest, ľudí a elfov, ktorých mená v priebehu histórie aj 4 krát zmenil mi pripadá ako nadľudský výkon.
Kniha obsahuje perfektne podanú históriu Stredozeme, ako som už spomínal, od jej úplného počiatku. Stretnete nespočet nových a zaujímavých postav (to mi však nedovoľuje rozoberať postavy samostatne, keďže ich je strašne veľa), miest a udalostí. Budú Vám vysvetlené veci, ktoré ste napríklad v Hobitovi alebo Pánovi prsteňov veľmi nechápali, ale aj také ktoré vrhnú sa spomínané príbehy úplne nové svetlo.

Musím však varovať 0,00000001% percento čitateľov, ktorý Tolkiena až tak veľmi v láske nemajú, že sa nejedná o nový príbeh štýlu Pán prsteňov, ale je to iba súbor legiend a histórie, teda súbor úžasne napísaných úžasných legiend a histórie, čiže táto kniha Vás najskôr baviť nebude.

Takže na záver aby som zhrnul svoj názor na túto knihu tak, že napíšem iba GENIÁLNA!! a totálny must have pre milovníkov Tolkiena (i keď už ju asi všetci máme ;) ). Sú to teda, ešte raz, perfektne spracované informácie po ktorých sme tak veľmi túžili, čiže jasných 5/5 a rozhodne doporučuje každému, kto si prečítal alebo aspoň videl Pána prsteňov alebo Hobita.

(Chápem, že táto recenzia môže vyznieť alebo proste je až príliš subjektívna, ale ja v tejto knihe chyby nenájdem :) , je tam všetko, čo som od J. R. R. Tolkiena čakal a možno ešte trochu viac.)

Hun
Hun
24.11.2015

Výborná recenze, děkuji. Opravím jednu drobnost:

Tolkien nezačal vytvářet legendy Středozemě na základě úspěchů Hobita a Pána prstenů. Ve skutečnosti vznikaly nejprve právě tyto staré legendy (tu první, pád Gondolinu, začal Tolkien psát už roku 1916!).

Hobita pak autor napsal jako příběh pro své malé syny. Když vyšel knižně, napsal na objednávku vydavatele i Pána prstenů.

Ve skutečnosti jsou tedy Hobit a Pán prstenů jen vedlejší díla, kterým Tolkien věnoval pár let života. Ale jsou to právě legendy v Silmarillionu, které vždy byly ústředním bodem jeho díla. Věnoval se jim skoro 60 let, neustále je doplňoval a přepisoval.