Seznamte se s chlapcem, který přežil

recenze

Harry Potter a Kámen mudrců (2000) 4 z 5 / PrastenejCitron
Harry Potter a Kámen mudrců

Příběh Harryho Pottera Vám zajisté nemusím představovat, přece jen každý z nás minimálně viděl alespoň jeden film o tomto brýlatém čaroději. Já sám jsem ho poprvé viděl ve svých osmi letech a následně se pustil i do knih. Pokud patříte k výjimkám potvrzujícím pravidlo, stručně nastíním příběh.

Jak už bylo psáno na začátku, příběh se točí kolem brýlatého klučiny, kterého se v jeho jednom roce pokusil zabít jistý zlý černokněžník, jehož-jméno-nesmíme-vyslovit. Oba Harryho rodiče zemřeli, avšak on přežil. Nikdo neví jak, nikdo neví proč. Jedinou připomínkou tohoto brutálního útoku je jizva ve tvaru blesku na jeho čele. Dalších deset let se o Harryho starají jeho strýc s tetou a bratránkem Dudleyem, kteří mu ze života dělají peklo a využívají ho jako svého otroka. Dokud jednou nepřijde dopis a Harry nezjistí, že je čaroděj.

Tak to bychom měli nástin děje a teď se vrhneme k samotné knize. Zápletka je vlastně úplně jednoduchá. Chlapec má traumatické dětství, následně zjistí, že je něčím výjimečný a svůj starý život nechá za sebou. Následně získá dva velmi dobré přátele a čelí spolu mnohým nebezpečím. Nic, co bychom už neviděli. Jde ovšem o způsob, jakým je tato zápletka rozvedena.

Až na první kapitolu je celý příběh psán právě z pohledu Harryho, který jakožto jedenáctiletý chlapec vnímá okolí o trochu rozdílněji než dospělí. Přesto, a možná je to kvůli již zmiňovanému traumatickému dětství, občas přemýšlí a reaguje spíše jako dospělý, což u tak mladého hocha občas vypadá poněkud zvláštně. Přesto to není nijak přepálené, autorka zjevně ví, co už je za hranou.

Jelikož jde o první díl ze ságy o Harrym Potterovi, nečekejte nějaké výraznější propracování postav. Jde tu hlavně o to, obeznámit čtenáře se základními informacemi, místy a postavami. Většina postav je tak, kromě hlavních hrdinů, spíše plošších. Sem tam se sice o některých z nich něco málo dozvíte, ale není to příliš rozebíráno. Což je vlastně ve výsledku dobře, protože kniha cílí hlavně na mladší čtenáře a pokud by se příliš zaobírala jednotlivými postavami a jejich motivacemi či rolemi v příběhu, mohli by se děti u čtení začít nudit. Takhle je kniha optimálně dlouhá (nějakých 285 stran) a ani chvíli nenudí.

Předchozí odstavec ovšem neznamená, že kniha nemá co nabídnout dospělým. Pokud Vám nevadí občas až trochu moc dětské chování (což u jedenáctiletých hrdinů dává smysl) a občasné zvláštní chování ostatních postav (příkladem budiž, když první den v Bradavicích ředitel žákům říká, že vstup do lesa je zakázán, protože je moc nebezpečný a v poslední třetině knihy jsou hlavní hrdinové posláni právě do tohoto lesa, aby si tam odpykali školní trest) knihu si určitě užijete a díky již zmiňované délce knihy máte během pár hodin přečteno.

A jak bych knihu shrnul? Jakožto úvodní kniha ságy rozhodně překvapila, ikdyž tam jsou ještě nějaké rezervy. Ale splňuje přesně to, co má. Seznámí Vás se základy děje, fungování kouzelnického světa a postavami a otevírá prostor pro další pokračování.Tento díl je rozhodně hlavně ze začátku hodně dětský, ale ke konci už děj pěkně graduje. Pokud uvažujete o tom, že si Harryho Pottera přečtete, jděte do toho, určitě neprohloupíte.