Seznam tajných přání

recenze

Seznam tajných přání (2013) 5 z 5 / Safienka
Seznam tajných přání

Když má člověk chmurné nálady, tak se v tom může buď utápět a nebo je může nějakým způsobem zahnat. Já jsem se rozhodla, že si náladu zpestřím knihou. Sáhla jsem po románu, který už na první pohled působí dost optimisticky a motivačně. Přeci jen název Seznam tajných přání by mohl slibovat oddychovou četbu.
V životopisu Lori Nelson Spielmanové byste mohli nalézt slova jako výchova, poradkyně, řeč a učitelka. Není tedy pochyb o tom, že svoji prvotinu bude chtít zasvětit právě těmto tématům.
Brett Bohlingerová, hlavní hrdinka knihy, je zhýčkaná 34letá žena, které se špatně nežije. Dalo by se říct, že si na svůj život nemůže stěžovat a plně si ho užívá. Má početnou rodinu, úžasného a pohledného přítele a práci v rodinné firmě. Vše se ale hroutí jako domeček z karet v té době, kdy jí zemře milovaná maminka. Není divu, že jí tato událost skolí na samé dno. Říká se, že dna jsou tu od toho, abychom se od nich mohli odrážet. Proto se i zde, po několika stránkách, Brett odráží a vydává se naproti svému novému životu.
Díky na první pohled nulovému dědictví se Brett musí vypořádat se svým starým seznamem tajných přání, který ji maminka střežila a nyní dává skrze právníka do rukou. Jejím jediným úkolem, který ji slibuje nějaké to mění, je splnit všechno do posledního bodu. Bohužel se jedná o tajná přání z jejího dětství, takže jsou maličko pošetilá. Ikdyž kdoví. Splnění úkolu musí být dokončeno v časovém limitu. Takže není prostor na nějaké otálení.
Ikdyž jsou přání uveřejněna na zadní straně přebalu knihy, zmíním je i já zde:
1. Mít dítě, možná dvě.
2. Pořídit si psa.
3. Pomáhat chudým lidem.
4. Pořídit si bezva dům.
5. Koupit si koně.
6. Zamilovat se.
7. Ve volném čase vystupovat jako sólový komik.
8. Stát se fantastickou učitelkou!
Velkým motivátorem k uskutečnění „zadaných“ úkolů je i to, že při každém splnění dostane Brett obálku. Dopis, který dopředu napsala maminka a který ji má posunout dál. Předává jí je vždy zmíněný právník, který se tak stavá dalším sledovaným hrdinou příběhu. Neočekávejte očekávané. Na scéně se totiž objevuje ještě několik dalších mužů, které mladé hrdince zamotají hlavu.
V příběhu můžeme sledovat velice příjemný posun životních cílů a priorit mladého člověka, který najednou přichází o téměř veškeré finance a musí se tak postavit na své nohy. Díky tomu, že se Brett zaměřuje hlavně na svá přání, přichází jí štěstí naproti. Nachází své vysněné povolání, seznamuje se s těmi pravými lidmi a dělá to, co jí baví a naplňuje. Proto je i tato kniha tolik čtivá. Nenápadně nás motivuje k tomu, abychom si šli zatím, co ve skrytu duše chceme a nedělali vše proto, že to chce nebo snad očekává někdo jiný.
Dílo musím přirovnat k jiné, hodně podobné knize. Je jí PS: I Love you od Cecilie Ahern. Její fanoušci si tuto knihu určitě oblíbí.
Jediným nedostatkem této knihy je snad až příliš rychle vyřešený a utnut ý závěr. Vztah matky s dcerou a následné dědictví si musíte hold vymyslet a vysnít po svém.
Těšila jsem se, že si u knihy odpočinu a stalo se. Byla mi příjemným společníkem, který mě nabil pozitivem.