Seznam tajných přání

recenze

Seznam tajných přání (2013) 5 z 5 / evasamankova
Seznam tajných přání

Důležitý seznam nemusí být jen ten nákupní. Co takhle seznam z dětství se vším, čeho jsme chtěli dosáhnout? Kolik přání se postupem let splnilo a kolik jich zůstalo zapomenuto? Inventura právě začíná ...

Brett Bohlingerová takový seznam také kdysi měla. Ve čtrnácti letech si sepsala na papír všechno, co by jednou chtěla. Přála si hezký dům, pořídit si psa a koně, zalyžovat si v Alpách, zamilovat se a mít děti nebo vystupovat jako sólový komik. Měla dvacet přání. Některá si splnila, na jiná postupem let zapomněla.

Nyní ve 34 letech tento starý kousek papíru dostala jako dědictví po své mamince, která zemřela na rakovinu. Překvapení je to ale dvojité. Tím prvním je existence samotného papírku, protože Brett ho kdysi vyhodila a netušila, že maminka ho po 20 let uchovávala. Druhým, a mnohem větším překvapením je, že Brett byla matkou v podstatě vyděděna. A přitom si byly obě tolik blízké.

Brett měla převzít po matce akcie i ředitelský post v rodinné kosmetické firmě a místo toho dostala padáka. Podle poslední vůle dostane své dědictví jenom tehdy, pokud si splní posledních deset přání ze seznamu, která prozatím nestihla.

Brett je z nové situace více než zmatená. Jednak prožívá smutek ze ztráty nejbližší osoby svého života, a jednak pociťuje vztek. Nechápe, proč ji to matka udělala. S pomocí advokáta Brada Midara se přesto pouští do plnění přání a za každý splněný bod od něj dostává obálku s dopisem od matky.

Čím více "úkolů" ze seznamu je splněno a dopisů otevřeno, tím více si Brett uvědomuje, že ji to nejen baví, ale že začíná žít skutečně svůj vlastní život. Život po jakém toužila, než se začala podřizovat okolnímu světu, než sny druhých začala považovat za vlastní ...

Musím říct, že Seznam tajných přání mě moc překvapil. Knihy z kolonky "oddechová četba" či "ženské romány" se v mnoha případech nevyhnou podobné šabloně, velké předvídatelnosti, a tak dál. Však to známe. Proto o to víc překvapí a opravdu potěší, když se objeví kniha, která je jiná.

Seznam tajných přání má nejen sympatické hrdiny, spoustu humoru, rychlý spád děje a příjemnou vypravěčskou formu, ale především krásnou hlavní myšlenku. Žijeme skutečně ten život, jaký jsme si přáli? Neztratili jsme se sami sobě během let víc, než si přiznáváme? Nebyly všechny ty zdánlivě splněné sny vlastně přáním někoho jiného, jenom my jsme je převzali za vlastní?

Přání se zprvu zdají být vcelku bizardní, ale je to jen první dojem. Všechna najdou racionální uskutečnění. Když nahlédneme do seznamu, tak třeba takový kůň nebude ustájený v centra Chicaga, ale Brett pro něj najde smysluplné uplatnění. Nebo 19. položka na seznamu - mít hezký vztah s tátou. I ta se vyplní, i když otec je už 7 let po smrti. Celá kniha je tak trochu hádankou, jedno přání je vodítkem k několika dalším.

Brett nakonec zjistí, že ji maminka odkázala to nejlepší, co mohla. Protože každý splněný sen, i ten nejbláznivější, nás dělá sebevědomějšími, odvážnějšími a především šťastnějšími.

Prvotina Lori Nelson Spielmanové je úžasně milá a laskavá kniha, která rozesměje, dojme i donutí přemýšlet. Je takovým příjemným pohlazením pro duši a já nemohu jinak, než vřele doporučit.