Seznam plný děsů

recenze

Skoro úplný seznam těch nejhorších nočních můr (2018) / Kikina182
Seznam plný děsů
Ester Solarová žije v podivné rodině. Každý ze členů rodiny Solarových má totiž velký strach. Její otec roky nevyšel ze sklepa, matka se obává smůly, bratr světla, dědeček vody a takhle by se dalo pokračovat pořád dál. Její rodina je zkrátka prokletá.

Akorát Ester svůj strach ještě nenašla. Píše si místo toho seznam všeho, co by se mohlo stát jejím strachem a vyhýbá se tomu. A funguje to. Ester žije svůj život, aniž by jí ho znepříjemňovalo rodinné prokletí. Stačí, však jedna černá kočka a Esteřin život se obrátí vzhůru nohama.

Na autobusové zastávce potká Jonathana Smallwooda. Nejedná se o příjemné setkání, ale nějak se stane, že ji Jonathan donutí bojovat se strachy ze seznamu. Ale především vyzvat samotnou Smrt ke zlomení kletby, kterou na Solarovi uvalila.

Autorka příběh vypráví v er-formě, ale odkryla jen to, co věděla Ester. Na jednu stranu je mi líto, že jsem se nedozvěděla víc o Jonahově životě, ale jsem si jistá, že se Krystal Sutherland rozhodla dobře, když jeho pohled do příběhu nezahrnula. Nejspíš by ztratil velkou část svého kouzla.

Stejně jako většina knih je i Skoro úplný seznam těch nejhorších nočních můr dělen na kapitoly. A stejně jako její poslední knihu i tuto doplňují občasné textové zprávy nebo výčty ze seznam. Což je něco, co už tak skvěle napsanému příběhu přidává na zajímavosti a zabraňuje jednotvárnosti. I když věřím, že by se bez toho autorka klidně obešla. Příběhy v jejím podání se totiž vyprávějí sami.

Příběh mě velmi příjemně překvapil. Popravdě už si ani nevzpomínám, kdy naposledy jsem četla dílo, které by bylo tak neotřelé, že byste si k hledání nějakého klišé mohli vzít mikroskop a stejně byste nic nenašli. Kromě toho je kniha kapičku šílená, ale tím nejlepším způsobem. Vlastně by se dalo říct, že je jedinečná právě proto.

Po dlouhé době jsem tedy skutečně narazila na knihu, které nemám co vytknout a jen žasnu. Hlavně vzhledem k autorčině debutu. Ne, že by byla Láska v prachu hvězd špatná, ale místo pro zlepšení tam rozhodně bylo. Ale tenhle příběh je perfektní. A já jsem vážně zvědavá, s čím přijde autorka příště.

Pokud jste od autorky ještě nic nezkusili nebo vám její prvotina nesedla, určitě dejte Skoro úplnému seznamu těch nejhorších nočních můr šanci. Rozhodně stojí za přečtení a můžu vám odpřisáhnout, že nebudete litovat.

Komentáře (0)

kniha Skoro úplný seznam těch nejhorších nočních můr recenze