Sex ve městě z 20. let. Jen místo žvanění se tu koná... a vyšetřuje

recenze

Kokain Blues (2018) / AliceWonDer
Sex ve městě z 20. let. Jen místo žvanění se tu koná... a vyšetřuje
Slečnu Fisherovou jsem poprvé potkala díky Netflixu, kde běží už třetí řada. Všimla jsem si, že vyšla i v češtině, ale recenzi jsem nenašla žádnou.

Vyšetřování zločinů v Austrálii 20. let mě chytlo, tak, když na mě v knihkupectví mezi novinkami zazářila, zajásala jsem. Díky služební cestě (vlakem!) bleskově přečetla a ta dá... jsem tu první!

O co jde...
Knížka i seriál jsou v první řadě zábavná oddychovka, i když se tam řeší potraty nebo kokain. Kerry Greenwoodová píše podobným stylem jako Agatha Christie a i v jejích knížkách jde spíš o zajímavá prostředí a logickou dedukci než o detailně popsaná krveprolití.
Tam ale, kde má Agatha Christie starší dámu nebo podivínského gentlemana, představuje Kerry Greenwoodová moderní, akční, vtipnou a atraktivní hrdinku.

Z minulosti Phryne víme, že se narodila v Austrálii na hodně divokém předměstí, ale její rodina získala šlechtický titul po první světové válce a přestěhovala se do Británie. Sama Phryne se ve válce zapojovala jak to jen šlo - mimo jiné létala jako pilotka se zdravotní pomocí. A tak se po válce jen tak nehodlá smířit s tím, že má marnit čas na nekončných večírcích a čajích. Nebo se snad usadit!

Místo toho se rozhodne pomoci svým známým, kteří se bojí, že jejich dceři hrozí nebezpečí ze strany australského manžela. A tak se vrací do Austrálie, aby vše prošetřila. Ubytuje se v luxusním hotelu Windsor a postupně na sebe nabalí různé místní postavičky - od společnice Dot, toužící po pomstě, po “rudé” taxikáře nebo ruské tanečníky s vlastní tajnou misí.

Knížka se dobře čte a má velmi rychlé tempo. Kdo zná seriál nebude závěrem překvapený, kdo ne, tak ho možná taky před koncem uhodne. Ale detektivní zápletka je stejně jen jednou z linií. Autorka si užívá 20. let a je v tom hodně přesná. Nelibuje si v dlouhých nudných popisech, ale přitom to člověk úplně vidí před očima - prostředí, oblečení, jídlo, budovy, ulice.... A do toho mu v tom tančí, svádí a zachraňuje okouzlující Phryne Fisherová.

Kdo čeká knihu k zamyšlení, bude zklamaný. Phryne nedumá, ona koná a je víc než emancipovaná. Sice vyšetřuje, ale jako Carry v Sexu ve městě řeší módu, politiku, morálku, vztahy a sex. Já se bavila a už se nemůžu dočkat na další dobrodružství slečny Fisherové. A o to víc, že Příliš vysoký let, další knížka ze série, zfilmovaný nebyl a podle ukázky vypadá jako další pořádná jízda.

Komentáře (0)

kniha Kokain Blues recenze