Setkání s bestsellerem

recenze

Muži, kteří nenávidí ženy (2008) / Václav2015
Muži, kteří nenávidí ženy

Úkolem recenzenta je obvykle vzít do ruky nebo do čtečky titul, co vyšel nanejvýš před pár týdny, a pln očekávání vyslovit svůj kritický názor. Tentokrát to bylo v mém případě jinak. Očekávání zde byla také, ale vybral jsem si k hodnocení projednou knihu, která byla a je bestsellerem z nejbestsellerovatějších. Pod zvláštním názvem, který ovšem, jak se posléze ukáže, je naprosto důvodný, naleznete knihu opravdu vynikající. Shodnu se s naprostou většinou mých předrecenzentů. Tahle kniha Vás chytne a nepustí. A vy se bránit nebudete.

Základním motivem je pátrání po dávné vraždě v jedné ctihodné, nebo spíš „ctihodné“ (?) velkoprůmyslnické rodině. Do pátrání se pouští především Mikael Blomkvist, novinář, mající aktuálně svůj jeden velký problém. A co teprve Lisbeth Salanderová, dívka vskutku nesnadná, nevšední?

Nesouhlasím s těmi, kdo knížce vyčítali poněkud pomalejší rozjezd. Naopak se mi ten jakoby zpočátku pomalejší začátek líbí. Stejně tak vítám, že po odhalení vraha knížka nekončí a na čtenáře čeká ještě pár desítek stran, neméně zajímavých. A úplný závěr, tipuji, že zůstanete hledět do prázdna, možná s očima trochu zarosenýma.

Favorité a premianti to někdy mívají těžké. Znáte to, o co větší očekávání, o to větší zklamání. To však není případ téhle skandinávské čtenářské lahůdky. Zkrátka a dobře – doporučuji. (Poznámka: Sice bude těžké na přeplněném předvánočním trhu najít mezeru, ale pokud přece, začtu se rád do dalších dílů povedené trilogie.)