Sestry z Versailles

recenze

Sestry z Versailles (2018) / KáťaM.
Sestry z Versailles
O knížce Sestry z Versailles jsem poprvé slyšela v "lákačce" youtuberky Irenky z Knihánkova. Od začátku jsem věděla, že mi knížka sedne, dobu Ludvíků a francouzský dvůr prostě zbožňuji. Knížka je už na českém trhu několik měsíců, já se k ní také tradičně dostala později, ale netrápí mě to, čtení přece nejsou závody a nikdy není pozdě objevit dobré čtení.


Protože ani tady knížka neposbírala moc hodnocení, a pokud ano, tak trochu rozpačitých, rozhodla jsem se, že Vám o ní pár slov napíšu.

Kniha popisuje osudy pěti sester z aristokratické rodiny de Mailly-Neslé, která v posledních letech trochu zchudla a tak vyhlídky na budoucnost nejsou zrovna růžové. Setkáváme se s dobrosrdečnou, ale trochu naivní Luisou, vypočítavou Pauline, chladnou a lstivou Marií Annou, krásnou Hortenzií, milující klepy stejně jako náboženství, a svéráznou Dianou libující si v jídle. Příběh začíná ve chvíli, kdy je nejstarší Luisa provdána a uvedena ke voru, kde se stává milenkou krále ale především figurkou ve hře mocnějších, včetně svých sester.

Dle doslovu autorky se tento historický román v mnohém zakládá na pravdě, což románu rozhodně dodává šťávu (i přestože byly některé pasáže mírně upraveny, především data, aby příběh lépe navazoval, což se dá autorce určitě odpustit). Sestry Mailly-Neslé skutečně existovaly a většina z nich opravdu měla projít královskou postelí.

Příběh nabízí přesně to, co slibuje obálka. Zámek Versailles v celé jeho kráse, jeho královskou výsost, intriky, rodinné rozepře a povrchnost doby. Na druhou stranu kniha nenabídla nic víc, ale za mě to stačilo a fungovalo, dostala jsem, co jsem chtěla, příběh zasazený do francouzské historie. Knížka skvěle funguje samostatně, ale údajně jde o první knihu plánované trilogie nazvané "Milenky z Versailles." To mi nepřijde úplně příhodné, od takové trilogie bych očekávala více sexuálních scén, ale v tomto byla knížka poněkud stydlivá, sexuální scény byly taktně přeskakovány. Tak jako tak si ale další díly určitě ujít nenechám.

Sestry z Versailles by si neměl nechat ujít žádný milovník Francie 18. století. Nejde o žádný převratný román, na druhou stranu já oceňuji i "jen" skutečnost, že od knížky dostanu, co čekám. A to jsem tady dostala.

Komentáře (0)

kniha Sestry z Versailles recenze