recenze

Sestra (2012) 5 z 5 / Chloe12

Rosamund Luptonová

Debut této autorky je pro mne velice zvláštní. Psychologický román, nad kterým nelze nepřemýšlet, jak dobře známe své blízké, jestli o nich víme i jen to nejzákladnější.
Beatrice rozmlouvá se svou sestrou, a tak je příběh veden. Vypráví jí, co se stalo, jak jí je a jak moc jí chybí. Autorka zachytila smutek ze ztráty milované osoby, jak těžké je pro pozůstalé žít, a jak je důležité znát, toho, kdo nám je vzal.

Beatrice žije v New Yorku, kde vede velice konvenční život. Žije na vyšší úrovni oproti své sestře Tess, která žije v Londýně doslova ze dne na den. Obě jsou si i přes rozdílný životní styl blízké nebo si to Beatrice jen myslí?
Vše se změní s jediným telefonátem, ve kterém jí jejich matka sdělí, že je Tess pohřešovaná. Beatrice odlétá do Londýna a zakusuje život své sestry.
Hned po příletu se dozvídá, že pátrání již skončilo, Tess byla nalezena v parku mrtvá s podřezaným zápěstím. Na žádost policie se Beatrice účastní rekonstrukce posledního dne její sestry, a tam si snad poprvé uvědomí, jak moc si byli se sestrou podobné a možná nejen zevnějškem. Policie však i přes její námitky uzavírá případ jako sebevraždu.
Beatrice se nastěhuje do bytu své sestry a odhaluje její tajemství, a tím se dopracovává i sama k sobě. Její dosavadní život se rozpadá a v jeho troskách je Tess, která se jí odkrývá. Odhaluje, jak to bylo s Tessiným těhotenstvím a vrozenou vadou jejího dítěte a následnou tajnou léčbou této choroby.
Beatrice má jedinečnou šanci porovnat jak málo jí k tomu sama Tess řekla, a kolik toho o jejím životě věděla.Zjišťuje stále nové skutečnosti a dostává se hlouběji a hlouběji do jejího světa.
Její neochvějná víra v to, že se Tess nezabila, jí vede až k rozluštění a objevení pravdy, jak je to se smrtí její sestry. Vražda nebo sebevražda?