Šest hlavních hrdinek.

recenze

Kruh (2012) / Marky48
Kruh

Šest dívek se kvůli moci rudého měsíce sejde za městem Engelsfors ve zrušeném zábavním parku, aby zjistily, že je čeká velmi obtížný a záhadný úkol. Mají společnými silami přemoci zlo, ale navzájem se nemají zrovna v lásce a každá je jiná. Mají šanci obstát, nebo jedna po druhé zemřou? A dostanou vůbec někdy odpovědi na své otázky? Proti komu nebo čemu vlastně bojují a jak?

Když jsem se do knihy začetla, zarazilo mě, jak málo vlastně anotace prozrazuje. Od knihy jsem totiž v důsledku matoucího náznaku stručného obsahu očekávala úplně něco jiného, než čím ve skutečnosti je. Kromě hlavního problému totiž čtenář může sledovat ještě životní příběhy všech šesti hlavních hrdinek, díky čemuž příběh působí opravdu realisticky a u čtení se nemůžete nudit.

Atmosféra se také moc povedla - už jen z obálky vyzařuje napětí a tajemno, které se udrží skoro až do úplného konce. Pak se ale bohužel stalo něco, co mě donutilo snížit hodnocení knihy o celou jednu hvězdičku: napětí, atmosféra a tajemno se jaksi vytratilo a tím, že se to všechno rozlousklo, se tak nějak nic nevyřešilo. Podle mého názoru si autoři schovali příliš mnoho informací do dalších dílů a čtenáři zůstali jako ryby na suchu. Hlavní problém se totiž vyřešil, jenže odpovědi na otázky se jaksi nedostavily.

Ale o co méně mě překvapila a dostala hlavní zápletka, o to více se autorům dařilo mě překvapovat v průběhu knihy malými odhaleními a událostmi, které mě držely u knihy a nutily otáčet stránky jednu za druhou. A protože jsem ukázkový strašpytel, pořád mě něco děsilo a lekalo, takže jsem knihu chtěla už honem dočíst, abych věděla, jestli se musím bát do dalšího dílu, nebo ne...

Nejvíce práce si ovšem autoři rozhodně dali s postavami. Každá z dívek je jiná a sledovat jejich životy a postupně se vyvíjející vzájemný vztah je opravdu zajímavé a místy dokonce i zábavné. Vím, že spousta čtenářů měla problém s tím, že si nenašli žádnou z dívek, se kterou by se mohli ztotožnit, ale já jsem měla jasno hned na prvních stránkách: oblíbila jsem si inteligentní Minoo, která se mi možná podobá mnohem víc, než by mi bývalo bylo milé. Na druhou stranu je pravda, že ani mě na začátku nebyly všechny dívky sympatické, ale čím více se blížil konec, tím raději jsem je všechny měla a tím více jsem je chápala. A především kvůli nim si chci přečíst další díl.

Sečteno a podtrženo je Kruh vážně dobrá kniha. Autoři vykouzlili zajímavý a originální příběh plný napětí a tajemna, které se ale bohužel na konci vytratí. Na druhou stranu čeká na čtenáře v průběhu knihy spousta překvapení a možná i trocha strachu. Kruh al především nabízí šest zajímavých hlavních hrdinek a jejich životní příběhy, které ten hlavní pěkně doplňují a díky nimž se z Kruhu stalo opravdu neobyčejné dílo. Takže vy si jděte přečíst Kruh a já si běžím opatřit další díl protože mi stalo příliš mnoho otázek!

Celkové hodnocení: 4/5

Děkuji internetovému knihkupectví Palmknihy za poskytnutí recenzního ebooku.