Šerochodec - urban-chaos-fantasy

recenze

Šerochodec (2012) 2 z 5 / -Endy-
Šerochodec

Autorčina ambiciózní prvotina se řadí k tzv. urban fantasy. Detektivní urban fantasy. Detektivní mysteriózní urban fantasy. Detektivní mysteriózní urban fantasy s kapkou romantiky. Že je toho na jednu tenkou knihu docela dost? Ano, je.
Tento relativně mladý subžánr ještě není tak nějak úplně vyzkoušený, okoukaný a zabariérovaný teoretickými definicemi. Může tedy svému hyperonymnímu žánrovému tatíčkovi Fantasy sahat na dobrou pověst. Z jeho názvu totiž vyplývá prostorová omezenost (urban = městský), a tak je asi některým autorům třeba kompenzovat ji jinými aspekty.

Kat Richardson nabízí čtenářům příběh mladé soukromé detektivky Harper Blaineové, ze které se po dvouminutové klinické smrti stává šerochodec; bytost na pomezí světa normálního a paranormálního. Nově nabytá schopnost volného přecházení mezi dvěma světy ale spouští řetězec nepříjemných událostí – začnou ji obklopovat různé nadpřirozené bytosti a s nimi i jejich problémy a děsivé stinné stránky. Obtěžují ji, vyhrožují, děsí nebo i žádají pomoc. Je pro ně médiem, které může ovlivnit jejich budoucí existenci.

Myšlenka originální, zpracování překombinované. Autorka doslova vnucuje čtenářům promyšlenost světa Šera. Pro všechno to zdlouhavé vysvětlování původu a pravidel existence upírů (protože ti nikdy neomrzí), duchů, čarodějek, nekromantů a v podstatě kdejakého nehmotného zvlněného humusu už nezbývá prostor pro rozvinutí pořádné akce či barvitost charakterových vlastností jednotlivých postav. Jejich vzájemné vztahy jsou ploché, neopodstatněné nebo nedovysvětlené, a když už teda na nějakou tu akci dojde, jednání postav vzbuzuje otázky po motivaci.
K rozvíření tematického boostu, který sílí s přibývajícími stránkami, slouží také slušná porce vedlejších přicmrndávajících postav. Za všechny jmenujme např. zamilovaného odhadce starožitností, diskrétního ajťáka či fretku Chaos, domácího mazlíka naší hrdinky a zároveň (jelikož autor má psát o věcech jemu blízkých) oblíbené zvíře autorky.

Ale třeba je všechno zlé pro něco dobré a ve druhém díle, obdařeni notnou dávkou teorie z dílu prvního, se dočkáme akce, logiky, akce, logiky, akce a logiky…a dořešíme nevyřešené.

Komentáře (0)

Přidat komentář