Sémě všeho zla

recenze

Paprika (2013) 5 z 5 / monushka
Paprika

S japonským spisovatelem Jasutakou Cucui jsem se poprvé seznámila prostřednictvím knihy Paprika, která vyšla v nakladatelství Odeon v letošním roce. Zaujala mě obálka a anotace knihy. V anotaci Papriku přirovnávají k dílu slavného Murakamiho Konec světa & Hard-boiled Wonderland. Bohužel, zatím jsem žádnou knihu od Murakamiho nečetla, takže nemohu posoudit, zda-li tomu tak doopravdy je. Ale mohu posoudit Papriku, od které jsem nečekala to, že se od ní nebudu moci odtrhnout.

Jasutaka Cucui se narodil 24. září 1934. Je to japonský spisovatel, autor sci-fi, literární kritik a herec. Je autorem 35 románů a 55 povídkových souborů. Debutoval roku 1965, za průlomové dílo se považuje sci-fi román Dívka, která proskočila časem (1967). Na protest proti omezování svobody slova odmítl v letech 1993–1996 v Japonsku publikovat. Česky zatím vyšly tři jeho romány - Peklo, Konec stříbrného věku a Paprika. Všechny tři zmíněné romány vydalo nakladatelství Odeon. Román Paprika původně vycházel na pokračování v letech 1991-1992 v japonském vydání časopisu Marie Claire. Knižně vyšel v roce 1993.

"Když se s ní opravdu budeme chtít setkat, objeví se v našich snech. Já tomu věřím. Jestli ji budeme chtít vidět, stačí si to upřímně přát a ona za námi přijde. Vážně tomu věřím. Bude to ona, neohrožená Paprika, a bude se usmívat a mluvit s námi jako vždycky. Určitě. A bude překrásná, milá, a stejně chytrá jako statečná…"

Vůbec jsem si nedokázala představit magický příběh, který se v Paprice odehraje. Dostaneme se do Tokia. Hlavním hrdinou, jak jsem si já mylně myslela, není muž, nýbrž žena. Je jí devětadvacetiletá vědkyně Acuko Čiba, která je společně se svým kolegou Kósakou Tokitou kandidátkou na Nobelovu cenu za medicínu. Acuko pracuje v Psychiatrickém výzkumném ústavu a specializuje se na pacienty s akutní schizofrenií. Ve svém volném čase ještě léčí pacienty z řad velmi známých lidí, kteří chtějí své problémy a léčbu utajit před širokou veřejností. V tyto chvíle se Acuko mění na Papriku. Děvče, které vypadá na osmnáct let, je energické, má děsný sex appeal a která ráda koketuje. Své pacienty, nejen ty z vyšších společenských vrstev, léčí pomocí zařízení PT, za které mají s Kósakou získat Nobelu cenu. Je jasné, že tito dva mají několik nepřátel, kteří jim jejich ocenění nepřejí a kteří pro to udělají cokoliv.

Není pro ně žádný problém ukradnout několik typů nového Kósakova objevu - DK mini, sémě všeho zla.. Ten pracuje ještě na lepší úrovni než stávající zařízení PT. S DK mini se jeho uživatel pomalu ale jistě sžívá. Stejně jako všechny léky a léčebné přípravky mají své vedlejší účinky, je tomu tak i u DK mini. Akorát na to zatím nikdo nepřišel. Ale “snoví zlodějíčci” se s tím brzy setkají a okusí je na vlastní sny.

Najednou začnou všichni důležití lidé z ústavu mizet - ředitel, Kósakův asistent, sám Kósaku… Kam se všichni poděli? Ať je to jak chce, do země se prostě propadnout nemohli. Takže v této chvíli nastupuje znalá a nebojácná Acuka. No, kdyby se přece jen trochu zalekla, tak jí na pomoc přijde její Paprika. A nebo i ta je na všechno dění kolem krátká?

“Naši protivníci jsou snové přízraky.”

Acuko se dostává do snů a snaží se všechny zachránit. Jenže dokáže zachránit i samu sebe? A nebo se prostě ze svého snu již neprobudí a skončí jako další případ s akutní schizofrenií? Vše je ještě horší o skutečnost, že sen přestává být pouhým snem, ale začne se prolínat s realitou. A tuto snovou realitu nevidí pouze ti, kteří se dostali do kontaktu s DK mini, ale i normální lidé. Sny se stávají jejich nočními můrami. Přízraky ze snů dokáží dokonce i zabíjet.

“Klíčem k jejich přemožení je silná vůle. Musíme se obrnit a nepodlehnout jejich mámení. Naše zbraně je mohou zničit, ale pokud polevíme, budou okamžitě zpátky. Bude to nekonečná bitva. Avšak naše slabost nám bude stejným nepřítelem jako oni. Doufám, že ze sebe vydáte to nejlepší. Nyní běžte a mobilizujte své jednotky!”

Z této knihy mi běhal mráz po zádech. Chvílemi jsem nevěděla, zda-li se náhodou také neocitám ve snu a nebo zda-li jsem pořád ještě v realitě. Jasutaka Cucui se velkou měrou zasloužil o rozvoj čistokrevného sci-fi románu v Japonsku. Musím říci, že se mu to velmi podařilo. Takto dobrý sci-fi román jsem ještě nečetla.

Kniha je rozdělena do dvou částí. Tyto části jsou dále rozděleny do několika, spíše kratších, kapitol. Jsou zde užity dialogy. V knize nechybí sarkastické poznámky, dialogy a černý humor . Víte, že danou osobu nenávidíte, protože páchá pořádné zlo, ale Paprika to dokáže říct s takovou grácií, až je z toho daná osoba úplně vykolejená. Chvílemi jsem přemýšlela, jestli je Paprika tou správnou k léčení a předělávání snů, obzvláště kvůli své koketní povaze, ale po svém zamyšlení jsem usoudila, že je daleko lepší než kdyby místo ní pracoval nějaký člověk, kterému by bylo všechno jedno a který by ze sebou nechal orat. Dobrá volba. Jediné, co mi dělalo při čtení potíže, byla japonská jména, ale po chvíli čtení jsem se do nich vžila a bylo po problému. Tato kniha dost uspokojila mé čtenářské choutky.

Nakladatelství: Odeon
Rok vydání: 2013
Počet stran: 336
Překlad: Anna Křivánková

diana122
13.10.2013

Knihu jsem zatim jeste necetla, ale videla jsem anime zalozene na knizce ( http://www.ulozto.net/xkHkKpT/paprika-paprika-2006-anime-cz-tit-avi ) a velice se mi libilo. Doporucuju ;)