Selekce

recenze

Selekce (2014) 2 z 5 / Rose18
Selekce

Nově vybudovaný, královský stát Illeá se rozděluje na kasty podle majetku. America Singerová se narodila jako Pátá, což obnáší to, že celý život se musí věnovat umění a šetřit peníze, aby měla vůbec na něco k snědku. Na opačné straně stojí královská rodina jako První. Princ Maxon nedávno dovršil plnoletosti a hledá si skvělou druhou polovičku, která jednou bude vládnout po jeho boku. Proto se uspořádá casting Selekce pro dívky z celé Illey, z nichž se pak vybírá nejlepší třicet pět.

America Singerová se ale do Selekce nikdy dostat nechtěla. Nikdy nechtěla soutěžit o princovu ruku a korunku. Nikdy nechtěla být středem pozornosti. A hlavně nikdy nechtěla opustit svou rodinu a tajného přítele. Jenže jediný dopis s přihláškou do této soutěže, kterou ji matka nutí vyplnit, změní Americe od základů život.

Příběh je velmi předvídatelný, ale za to se kniha čte opravdu lehce a rychle. Většina událostí je přímočará. Prostě se to stane a jde se dál. Nijak dále se předchozími událostmi nezabýváme. Styl psaní je jednodušší více než by měl být, ale když vezmu v potaz to, že se jedná o oddechovou četbu, autorce to prominu.

Věc, kterou ale autorce neprominu, je velká podobnost se sérií Hunger Games. Nechci tu nikoho z ničeho obviňovat, pouze na to upozorňuji. V Selekci je země rozdělená na kasty, v Hunger Games na kraje. V obou sériích se soutěží před zraky všech obyvatel. Navíc v Selekci se vyskytuje určitá postava, která je opravdu velmi podobná Caesarovi z Hunger Games. Náhoda?

Kiera Cass bohužel nemá moc jasno ani ve světě, který si sama vytvořila. Největší problémem jsou kasty, do kterých se člověk narodí a po celý život v nich musí zůstat - pokud si tedy nekoupí vstupenku do vyšší kasty. Amerika byla po celý život Pátá a musela každý den dlouho pracovat, aby měla její rodina něco k jídlu. Že si ale mohou dovolit popcorn a kouknout se na film? To se mi moc nezdá.

Ani postavy nejsou tou nejsilnější stránkou příběhu. Spisovatelka se po celou knihu držela jejich hlavních rysů a nijak více je během příběhu nerozváděla ani nepropracovávala. U postav chybí větší projevení emocí a zajímavější myšlenkové pochody.

Hlavní hrdinka America Singerová je pracovitá dívka, kterou jen tak něco nerozhodí, ale když přijde na kluky, najednou si připadá ztracená a zmatená. America je výbušná a náladová osobnost, ale umí si stát za svým názorem, což se cení. Nade vše miluje svou rodinu a udělá pro ni opravdu cokoliv - i to, že se přihlásí do Selekce.

Princ Maxon. Velmi pohledný mladý muž, kterého milují snad všechny dívky ve státě Illeá. Muž, kvůli kterému se přihlásilo tisíce dívek do Selekce. S Maxonem je zábava a je velmi galantní a ohleduplný, to se mu musí nechat, ale občas se chová jako pětileté, neohrabané dítě. Nikdy hlavně netušíte, jaké reakce se vám od něj dostane.

Obálka:
Největší klad této knihy je samozřejmě její obálka. Ty šaty! A ta úžasná barva! Kdo by této obálce odolal a nechal knihu ležet v knihkupectví, že?

Celkové hodnocení:
K Selekci mám sice spoustu výhrad a můj celkový dojem z knihy není úplně nejlepší, ale i tak mě příběh bavilo sledovat a čtení jsem si poměrně užívala. Ráda si přečtu další díly; jsem zvědavá, jak se bude všechno dále vyvíjet. Tuto knihu doporučuji spíše nenáročným čtenářům nebo těm, kteří si chtějí zkrátit dlouhé večery.

~~~

Nakladatel - CooBoo
Rok českého vydání - 2014

Betyp
27.03.2016

Naprosto souhlasím s touto recenzí. Konečně někdo rozumný kdo knihu pouze nevychvaluje:)) (samozřejmě každému se líbí něco jiného)