Sedmdesátá a osmdesátá

recenze

Hvězdy československého popu (2016) 5 z 5 / Iki1
Hvězdy československého popu

V této knize se vydáme do dob reálného socialismu, převážně do období, které jsme si zvykli nazývat normalizace. Autor nám v ní předestřel osudy deseti známých či méně známých středněproudých, tedy popových zpěváků a zpěvaček. Čtení je to velmi dobře sestavené, využité byly informace z různých zdrojů. Především to není strohý popis životní dráhy interpreta, ale každá kapitolka se pěkně rozrostla do šířky, takže postihuje i osudy dalších osob, které s interpretem spolupracovaly či se podílely ať už osobně či pracovně na jeho úspěchu.
Patřím ke starší generaci, takže jsem si v knize hlavně připomněl své mládí, poučil se o zákulisí tehdejší popové scény. Tipuji, že mladším dobrá polovina zpěváků nebude známa. No schválně, slyšeli jste někdy nějakou píseň Pavla Bartoně, Miriam Hruškové, Vlasty Koudelové či Evy Kostolányové? Tušil jste někdo, jak je spojen dostihový závodník z Velké Pardubické Josef Váňa s Vlastou Koudelovou?
V knize se kromě osudů deseti zpěváků dozvíme mnohé o Janě Kratochvílové, Jiřím Hrzánovi, divadle Semafor, Františku Janečkovi, F. R. Čechovi a dalších producentech, mnohých skladatelích a dalších lidičkách, kteří popovou scénu tvořili a nejspíš i ovládali. Dýchne na vás doba různých zákazů a snaze o jejich obcházení, schvalování programů, objíždění republiky se zájezdovými představeními. Překvapí nás množství různých více i méně angažovaných soutěžních přehlídek, ve kterých měli možnost talentovaní mládežníci prorazit.
Knihu doplňuje velké množství fotografií a obrazové dokumentace. I díky tomu přibližuje tehdejší dobu a život deseti vybraných zpěváků hodně plasticky. Dost dobré počtení. A stojí za to si během něj poslechnout tehdejší nahrávky. Já jsem poslouchal Matadors.