Science fiction is not dead

recenze

Illuminae (2016) 5 z 5 / Márinka
Illuminae

Co je nejdůležitější pro pravdu? Přežít!
Píše se rok 2575. Kady a Ezra se právě rozešli a oba mají pocit, že zažívají nejhorší chvíle ve svém životě. Ty však na ně teprve čekají. Jejich planetu přepadnou lodě megakorporace BeiTech. Několik tisíc lidí zachrání přivolaná flotila Spojeného pozemského letectva, boj o život tím teprve začíná. K lidským pronásledovatelům se přidá vraždící virus a zdá se, že také Umělá Inteligence SPIRO si Zákony robotiky vykládá po svém.

Ve světě science fiction literatury nic nového pod hvězdami, ale...

Už je to více než tři desítky let, co jsem na střední hltala pod lavicí Clarkovu Vesmírnou odyseu. Před pěti lety mne zaujala Ryanové Vesmírná pouť (i když podle jedné z anotací nejsem cílová skupina, tj. teenager). A dnes? Zažila jsem déja-vu. Jako bych se ocitla s HALem 9000, Davidem Bowmanem, Wawerly, Kieranem a Sethem na jedné kosmické lodi.

Ať si kdo chce, co chce, říká, pro mě je Arthur Charles Clarke sci-fi král. Zdá se, že Amie Kaufmanová a Jay Kristoff mohou být jeho vznešenými potomky. Nejenže vesmírný příběh obohatili láskou, ale formou vyprávění a grafickou úpravou jej pozvedli nejméně o dva levely výše.

Pokud čekáte klasický román, budete zklamáni. Napínavý příběh je vyprávěný prostřednictvím dokumentů, přepisů zvukových a kamerových záznamů, e-mailů, chatů, vojenských rozkazů, pohovorů a deníkových zápisků. Několik stránek má navíc podobu vizuální poezie a obálka knihy dokonce připomíná blackout poetry v červené. To vše sice klade vysoké nároky na čtenářovu pozornost, což mohou někteří vnímat jako negativum, ale já jsem nadšená.

Také proto, že i když se nachází v daleké budoucnosti, v hlubokém Vesmíru, hrdinové zde často trápí stejné problémy jako současné Pozemšťany.
Str. 360
Věci nejsou důležité.
Tak se to říká.
Jestlipak ale ten, kdo to tvrdí, někdy přišel o všechno?

Prý že lidé jsou důležitější než věci. Možná to je pravda, i když nejspíš to má nějaký dobrý důvod, že kromě mnichů se nikdo nevzdává majetku. Dokonce i bezdomovci mají něco, čeho se drží, no ne?
Naše věci, to je sled rozhodnutí, které ukazují, kdo jsme. Jo, vybrala jsem si černý digipřehrávač s malýma lebkami, máte s tím problém? ...

Kniha má jen dvě chyby: zařazení do kategorie „young adult“ – určitě dokáže zaujmout i dospělé milovníky sci-fi a čekání na další díl.

verulik196
26.03.2017

Knížka mě už dlouho láká, asi si ji někdy přečtu.

LadyAlis
13.03.2017

Kniha na mě čeká na poličce v knihovničce a pořád se k ní nějak nemůžu dostat. Tak snad až dočtu sérii Skleněný trůn tak se do ní pustím :)

ajla5
12.03.2017

Taky mi vadí to zařazení a netýká se to jen této knihy.