Šál z kašmíru odhalil minulost

recenze

Kašmírový šál (2013) / Janasem
Šál z kašmíru odhalil minulost
Mair Ellisová, nejmladší ze tří sourozenců, nalezla v pozůstalosti po mamince nádherný orientální šál. Tím nálezem vše začalo. Objev nádherného orientálního šálu a obálky s pramínkem velice jemných tmavě hnědých vlasů podnítil Maire vypravit se do Indie, vydat se po stopách prarodičů, objevit rodinné tajemství. V Indii skutečně nejmladší vnučka nalezne stopy po Nerys a Evanu Watkinsových, kteří zde žili mezi světovými válkami a v průběhu té druhé. Dědeček byl misionář a babička učila děti v misijní škole. Jejich vnučka tu postupně odkrývá jednotlivé vrstvy příběhu, který se odehrál v nádherném městě Šrínagaru. Postupně se před ní otevře příběh o velikém přátelství tří mladých žen, které společně skrývají veliké tajemství jedné z nich, a odhaluje pravdu o milostném vztahu babičky k zajímavému muži s nejasnou minulostí.
Rosie Thomasová proplétá ve svém uhrančivém románu Kašmírový šál dávnou minulost s dobou přítomnou, spolu s ní sledujeme cestu Mair do Kašmíru a její návrat do Anglie, stejně jako život její babičky a jejích přítelkyň v době, kdy žily v městě na břehu jezera. Mladá novomanželka Nerys Watkinsová tenkrát odjela z velšského venkova silná ve víře, byla odhodlána být svému nesmělému muži oporou stůj co stůj. Také mu životní oporou byla, ale když se z Indie vrátila po válce domů do Walesu, nebyla to tatáž žena, jakou byla dříve, především v oblasti víry u ní došlo k zřetelnému posunu.
Autorka umně navazuje událost za událostí, jako kdyby vytvářela řetízek, který se po pomyslné spirále bude vzpínat vzhůru – od minulosti k přítomnosti. Ti co se mají potkat, se v příběhu potkají, přitom netuší, že jedině společně dokážou zasadit každý jednotlivý kamínek na správné místo do pestré mozaiky jednoho impozantního osudu.
Krásný milostný román s barvitými popisy indického venkova, členitým dějem a pasážemi silných emocí, oslovuje čtenáře svou členitostí a velmi vytříbeným stylem. Autorka se nebojí popisů, protože jich umí užít s mírou. Všechny její postavy jsou věrohodné, jde o psychologicky dokonale propracované postavy. K tomu střídáním minulosti s přítomností udržuje čtenáře v napětí, pobízí ho k vlastnímu úsudku, aby včas s dějem odbočila na novou stezku a příběh ještě více vyhrotila. Díky těmto atributům udržuje čtenáře v napětí od počátku do konce románu.

Komentáře (0)

kniha Kašmírový šál recenze