S Altairem až na konec světa

recenze

Tajná křížová výprava (2012) 4 z 5 / Chensie
Tajná křížová výprava

"Vzpomínám si na okamžik slabosti, kdy AI Mualímova slova otřásla mým sebevědomím. Ukázalo se, že muž, kterého jsem považoval za otce, je můj úhlavní nepřítel. Stačil záblesk pochyb a vplížil se mi do mysli. Ale zahnal jsem jeho fantomy, obnovil důvěru v sebe sama a odstranil ho z tohoto světa."

Kniha rozhodně není žádný obyčejný román. Pokud hledáte něhu, lásku a motýlky v břiše, tak ji rovnou zas zavřete a odložte někam na poličku, protože byste byli zklamaní. Zde můžete mít leda hvězdičky kolem hlavy a mžitky z toho, jak rychle hlavní hrdina Altair tasí ostrou čepel svého nože. Tento příběh je ryze bojový, strategický a díky myšlenkám Altaira se dá říci i filozofický. A rozhodně akční!

Vše se odehrává ve Svaté zemi, tedy v Izraeli, která má velký náboženský význam pro tři vyznání - Judaismus, Křesťanství a Islám. V příběhu autor krásně popisuje města, chudobu i nehostinné podmínky, se kterými se Altair setkává. Je to kousek historie. S Izraelskými jmény u mě byl trochu problém, špatně se mi to pamatovalo, jak nejsem zvyklá.

Ten, kterého provázíte po důležité pouti, se jmenuje Altair a je to asasín, tedy vycvičený strážce a bojovník, sloužící svému řádu Asasínů, kteří bojují pro dobro Svaté země.

- Al Mualin, Mistr asasinského řádu, který vychovával Altaira jako vlastního syna… Proč? To se vše dočtete v knize a je to skrze srdeční. Al Maulin je jen člověk a navíc Altair je na počátku knihy arogance sama. Není divu, že potřebuje výchovu a je vyslán na dlouhou osamělou cestu, která má ochránit Svatou zemi.

- Abbas je téměř jako Altairův bratr. Téměř… Tyto dva muže pojí společný osud i minulost, aniž by za to snad mohli.

- Malik si jako bojovník díky Altairově sebejistotě a nadnesenosti užije své a bude s tím žít až do konce příběhu. Je však pouze na něm a Altairovi, jak se k tomu postaví a zda z nich budou přátelé či naopak.

- Marie, prohnaná anglická žena, která nepostrádá odvahu a naučila se velmi úspěšně obranu mečem, patří k Templářům, kteří stráží cenné artefakty. Zahraje Altairovi na city.

Příběh začíná rozhovorem dvou bojovníků, kteří si vyprávějí o Altairovi… A tak zabředáváme do minulosti onoho bojovníka a poznáváme ho v dětství, dospívání i na cestách, které mu nevyjdou přesně tak, jak by si přál. Jedno je jisté, tato kniha je velmi čtivě napsaná a mě osobně zaujaly i boje, ačkoliv nejsem milovník nečeho takového nebo jsem to doposud na sobě nezaznamenala. Altair nemá slitování a díky násilí krev stříká všemi směry.Ovšem postupem času Altair dospívá, stává se z něj jiný muž. Lepší strážce a bojovník, který díky svým úvahám začíná svět chápat po svém a zapisuje si myšlenky do svého Kodexu. Na cestě, kde má zabít devět mužů, se toho naučí chápat velmi mnoho a je zajímavé pozorovat jeho růst i různé techniky boje a chytré úskoky, díky nimž vítězí.

Musím podotknout, že kniha se po celou dobu týká opravdu hlavně bojů a jejich vyhrávání či prodlevách v minulosti, která je mnohem zajímavější. Co mě ale zklamalo bylo, že byl příběh až příliš strohý a vyzníval takřka neosobním dojmem. Nebyla možnost Altaira poznat blíže. Jakmile totiž Altair najde Marii a dokončí svůj úkol, zastane svého přesvědčení, náhle se děj ubírá snad o třicet let dopředu, kde se strhne důležitý boj a po něm se znovu přeskakuje o dalších dvacet let, takže vyrovnávání s důležitými milníky v životě hlavního hrdiny si čtenář může jen domýšlet a proto není možné ten charakter správně odhadnout a poznat.

Vnímala jsem Altairovy emoce, zuřivě se rvala s ním a cítila jeho horkost, pocity zrady i zoufalství, ale i když jsem měla být smutná a flustrovaná, protože přesně to Altair cítil, tak jsem nic necítila. Nevtáhlo mě to do sebe a mně přišlo, jako bych byla o něco ochuzena, když autor znovu přeskočil o x let kupředu.

Kniha je dle námětu bojové akční hry a podle toho mohu soudit, že i přesto, že mi při čtení něco chybělo, byla napsána velmi dobře. Věřím, že na chrabrého asasína jen tak nezapomenu, protože jeho výpravu jsem sdílela s ním a mnoho zajímavostí si odnesla s sebou.

Knižní obálka:
Obálka je naprosto skvělá. Tenhle styl mi vyhovuje a nesmírně se mi líbí, takže za mě rozhodně palec nahoru. Celá série získala úžasný vzhled, který si zaslouží. :o)

Z blogu: Svět mezi řádky
(svet-mezi-radky.blogspot.cz)