Americká hard rocková kapela Bon Jovi

recenze

Bon Jovi (2017) 5 z 5 / knihamouder
Bon Jovi

Hudební a kulturní novinář Bryan Reesman vám nabídne neuvěřitelnou publikaci popisující úspěšnou americkou hard rockovou skupinu. Jedná se o rozsáhlý spis, který vám naservíruje hudbu a vše kolem ní bez přikrášlování a hlavně bez špíny. Dostanou se vám do rukou původní rozhovory, mnoho barevných fotografií a nezapomenutelné hity jako je např. Runaway, Bad Medicine, …

Na světě je mnoho věcí, které miluji. A mezi ty nejvíce oblíbené patří knihy a hudba. Toto úžasné dílko dokázalo spojit knižní i hudební slast v jeden dokonalý prožitek.
Hudba od této skvělé kapely pro mě neznamená jen báječné linoucí se tóny, ale i noty nesoucí mé vzpomínky na minulost (ať už veselé či smutné).

Oba dva víkendové večery jsem si užívala s knihou Bon Jovi. Pro zdokonalení zážitku doprovázely mou četbu hity od této kapely. Dostala jsem se do jakéhosi transu a nešlo z něj uniknout. Nevnímala jsem okolí a soustředila se na rychle ubíhající text a písně, které vycházely z reproduktoru přehrávače. První večer jsem se vzpamatovala až při pohledu na hodinky. Třetí hodina ranní je dostatečný důvod k odložení knihy. No a dnes jsem k mému zděšení došla na poslední stránku. Než jsem se odhodlala k recenzi, nechala jsem se ještě chvíli unášet chytlavou muzikou.

Jako první bych vám chtěla představit obálku. Nemůžu se na ni totiž přestat dívat. Na obálce je vyobrazena sépiová fotografie vlasaté hudební rockové skupiny. Nad obrázkem se tyčí ohromný rudý nápis BON JOVI. Jako by ponoukal čtenáře, aby knihu konečně otevřel a začetl se do koloběhu koncertů, rozhovorů, úspěchů, natáčení videoklipů, vzniku nových songů, získávání cen, ale také zklamání, přestávek a odchodů některých členů.
Stránky uvnitř mají barevné okraje, některé stránky mají i černé nebo modré pozadí.
Publikace obsahuje mnoho neskutečných fotografií celé skupiny nebo samotných členů, ale i dalších slavných osobností. Také zde naleznete různé koncertní plakáty, obrázky vstupenek, triček, desek, alb a jejich obalů.
Písmo je zde zastoupeno v několika velikostech, barevnosti a tučnosti.
Svazek obsahuje dvanáct kapitol. Na začátku každé kapitoly se skví obrázek s okřídlenou kytarou.
Nechybí ani úvod, pár vět o autorovi a poděkování, zdroje, použité fotografie a diskografie.
Zpracování knihy se mi moc líbí. Jen bych ve třech případech pozměnila pořadí stránek nebo bych ukončila větu na konci stránky, aby dohledávání navazujícího textu nekazil čtenářský efekt (taková moje drobná hnidopišská připomínka).

Kniha je velká nejen svými rozměry, ale především svým obsahem. Píše se rok 1983 a čtenář je dopraven na úplný začátek, do New Jersey. Dozví se, jak vznikl název kapely a jakým směrem se rocková skupina ubírala. Od teď se stává součástí Bon Jovi. Podívá se na jednotlivé členy, kteří o sobě ledacos prozradí.
Pomocí fotografií může vnímat postupnou změnu image kapely. Z textu zase může vyčíst další změny v hudební produkci.
Bon Jovi prostřednictvím písní promlouvá k lidem. Hudba kapely je nadčasová a oslovuje nejednu generaci. Od roku 1983 uplynulo moře času, a i když kapela není již hard rocková jako v jejích začátcích, pořád můžu tvrdit, že patří mezi mé nejoblíbenější. Ráda se nechávám unášet jejich starými i novějšími songy.

“Poslali jsme Jona i s kapelou na cesty po celém světě. Řekli jsme jim, ať sledují ostatní kapely a učí se od nich. Přesně to udělali. Nakonec našli sami sebe a byli úžasní.“
Derek Shulman, únor 2016

Autor spisu líčí úspěchy kapely, ale také jejich pauzy, které jim nakonec prospěly v další společné činnosti.
Někteří členové kapely se mohou pochlubit sólovými alby.
Zakladatel kapely a frontman Jon Bon Jovi poodhalí své herecké umění. David vás zavede na Broadway, Tico nabídne svět umění a Richie představí druhotné hudební projekty.
Překvapí vás také charitativní činnost kapely.
Skupina rovněž podnítila vznik mnoha revivalových kapel.

Tato publikace je opravdu jedinečná. Jedná se o rozsáhlé dílo, ve kterém si každý fanoušek Bon Jovi najde to své.
Já nebyla schopná knihu odložit ani po jejím dočtení. Stále jsem se musela vracet k opravdu zdařilým fotografiím, které zachycují tu správnou atmosféru a procházet seznam alb.
Kniha mi doplnila informace o kapele. Hlavně o jejích mimohudebních aktivitách.
Potěšila mě zmínka o Scorpions a jejich ohromném hitu Wind of Change v kapitole Na plné obrátky - účast na akci Moscow Music Peace Festival.

Dílem jsem naprosto okouzlena a nezbývá mi nic jiného, než knihu doporučit!

Jak se zpívá v písni The End:
“So now it's over let the spot light fade.
I hear the music slowly fade away
and now I find it hard to say good-bye.
So I'll just say good night my friends.“

Děkuji nakladatelství Omega za možnost přečíst si tak ohromující publikaci.

Knihu lze zakoupit v knihkupectví Knihy Dobrovský.