Rozmarné léto - Vladislav Vančura

recenze

Rozmarné léto (2004) / Stanka
Rozmarné léto

„Tento způsob léta zdá se mi poněkud nešťastným…“ Jistě jste už od někoho slyšeli říkat tuto větu, nebo jste ji dokonce řekli vy? Ano, tato známá věta utkvěla v paměti snad každému, kdo četl knihu Rozmarné léto od Vladislava Vančury, ale daleko více se nám příběh osvojil díky bravurnímu filmovému zpracování režiséra Jiřího Menzela z roku 1967.
Děj se odehrává v Krokových Varech, městě „bodrém a počestném“, za deštivého června v průběhu tří dnů. Vystupují tam tři hlavní hrdinové – majitel říčních lázní Antonín Důra, kanovník Roch a major Hugo, kteří žili nudným životem až do doby, kdy do městečka přijel kouzelník Arnoštek se svou schovankou, půvabnou Annou. Samozřejmě, že všichni tři postarší hrdinové se do mladičké Anny zamilují, ale asi si umíte představit, jaké komické situace vzniknou, když pánové v nejlepších letech chytají druhou múzu. Každý ze tří filozofů bude po svém tajně usilovat o její přízeň a naráz se ze starých dobrých přátel stanou sokové v lásce. Nesmím opomenout ještě na Důrovu manželku Kateřinu, podezřívavou, pomlouvačnou a pomstychtivou ženu. Ale uznejme, kdyby i nám manžel běhal za jinou, určitě bychom z toho neskákaly radostí. Ona si však nic nenechala líbit a začala nadbíhat Arnoštkovi. Jak Důra, tak Roch i Hugo si vyzkoušeli roli svůdníka, ale bezúspěšně, takže po odjezdu komediantů se život vrátil do starých kolejí.
Tato úsměvná novela je velmi originální a nezaměnitelná. Autor sám vstupuje do děje, komentuje ho, vyjadřuje se k postavám a oslovuje čtenáře. Příběhu nechybí jazyková hravost. Zajímavým způsobem uměl pracovat s češtinou – užíval archaismy, přechodníky, ale i hovorový jazyk.
Autor je považován za nejoriginálnějšího spisovatele české moderní povídky a románu a s tímto tvrzením nemohu jinak než plně souhlasit. Knihou nás provázejí krásné postavičky ilustrované Vladimírem Renčínem, jednoho z nejznámějších českých kreslířů a karikaturistů, a to už si jistě zaslouží vaši pozornost!