Romeo a Julie na řecký způsob

recenze

Proroctví (2014) / Maragad
Romeo a Julie na řecký způsob
A pak Helen poprvé spatřila Lucase. Nebe konečně vydechlo všechen vítr, který po celé dva dny věznilo. Poryvy zatuchlého horkého vzduchu se otevřenými okny hrnuly do rozpálené školy. Chytaly pohozené papíry, lemy sukní, rozpuštěné vlasy, zatoulané obaly a různé další věci a všechno najednou vyhazovaly do výšky jako čtyřrohé čepice maturantů. Helen se na malý okamžik zazdálo, že předměty nehybně visí u klenutého stropu jako ve stavu bez tíže. Lucas stál před svou skříňkou asi šest metrů od Helen a oplácel jí upřený pohled, zatímco zbytek zeměkoule čekal, až se gravitace přepne, jak má. –Proroctví, str. 40 –

Josephine Angelini se narodila v Massachusetts jako nejmladší z osmi dětí. Dcera farmáře vystudovala New York University's Tisch School of the Arts , obor klasické divadlo. Nyní žije v Los Angeles se svým manželem.

Když řecké báje ožívají…
Helen Hamiltonová si už za svých šestnáct let zvykla, že na ni každý zírá. Ale pořád jí dělá problémy se vyrovnat s tím, že je jiná a někteří její spolužáci jí nazývají zrůdou. Po fyzické i psychické stránce je silnější než jakýkoliv jiný člověk. Ale k čemu jí to je, když pokaždé kdy se na ni upne pozornost okolí, začne trpět velkými nevysvětlitelnými bolestmi v oblasti břicha. Navíc trpí zvláštními nočními můrami, ze kterých se budí žíznivá a se zakrvácenými a špinavými nohami.

Vše se změní až po příchodu rodiny Délosů. S Helen se začne něco dít, nedokáže vládat své pocity ani reakce, a to především pokud se někde potká s Lucasem Délosem. Helen brzy zjišťuje, že s Délosovými ani s ní není něco v pořádku a konečně se dozvídá pravdu o svém původu. Je polobůh a hrozí jí velké nebezpečí. Helen se tak ocitá v kolotoči mezi tréninky, kde se snaží naučit bojovat a citovou bouří, protože vztah s tím s kým by chtěla, nikdy nesmí být naplněn. Dokáže Helen ovládnout své schopnosti i své city? A co dalšího si pro ni i pro celý klan Délosů Moiry připravily?

Kniha Proroctví je moc pěkně zpracované originální dílo, které je postaveno na řeckých bájích. Je zde sice jistá podobnost se sérií Percy Jackson, ale podoba je opravdu minimální, takže srovnávat tyto dvě různé série opravdu nelze. I když je v knize použito několik termínů a jmen z historie, rozhodně to neznamená, že před čtením Proroctví budete muset přelouskat ještě Iliadu a Odesseu. Vystačíte si jen se znalostmi ze základní školy a většina termínů je zde stejně ještě vysvětlena.

Proroctví je tvořeno poutavým příběhem, který čtenáři nedá spát, dokud nedočte knihu do poslední stránky. Celá kniha je přímo nabitá jiskřením mezi Lucasem a Helen, kdy jejich pouto až fyzicky vnímáte. Ovšem také zde naleznete plno tajemství, nad kterými budete neustále dumat. Dá se říct, že je kniha jednou velkou záhadou. Dále je příběh plný zvratů, a když k tomu ještě přidáme velmi čtivý styl, jakým autorka píše, vznikne nám opravdu vyjímečná kniha.

Všechny postavy si oblíbíte hned od začátku a budou vás neustále překvapovat. Josephine Angelini si totiž s nimi pohrála opravdu na výbornou. Postavy jsou skvěle propracované a do poslední stránky nebudete vědět, kdo je spojenec a kdo je nepřítel. Hlavní postavu Helen jsem si snadno oblíbíte opravdu již od začátku příběhu, je vtipná, chytrá a má opravdu silného ducha. Lucase si také hned zamilujete - tajemný, nebezpečný, ale přesto i citlivý a za rodinu by položil život. Rodina Délosů působí jako skvěle fungující velká rodina, kde se všichni milují a ochraňují.

Kniha Proroctví se řadí do Young adult fantasy, ale rozhodně ji doporučuji i starším čtenářům. Je to kniha s velmi zajímavým námětem, kdy autorka dokázala využít opravdu veškerý potenciál, který se v knize nacházel. Dramatické zakončení a spousta nedořešených záhad a problémů nám slibuje, že minimálně začátek dalšího dílu bude opravdu velmi zajímavý. Další díl by měl u nás vyjít u nakladatelství CooBoo ještě na podzim letošního roku.

Zdroj recenze http://fantasy-maka.blogspot.cz/

Komentáře (0)

kniha Proroctví recenze