Romantika i erotika bez klišé

recenze

Papírová princezna (2017) 5 z 5 / Channach
Papírová princezna

„A ty jsi s ním bojovala zuby nehty, co?“ Opovržlivě koukne na ty vrcholky, které se mi objevily pod tenkou látkou trička.
Nezbývá mi než předstírat, že to je normální stav mých bradavek.

Na Papírovou princeznu jsem se velmi těšila a měla jsem dobrý důvod, protože mě kniha absolutně nadchla. Přečetla jsem ji během dne a půl, a když jsem nečetla, tak jsem na báječný, a taky dost drsný, svět Royalů neustále myslela. Podle anotace by se mělo jednat o klišé, ale opak je pravdou. Charaktery postav nejsou vůbec černobílé. Nikdo není jen špatný nebo dobrý. Svět multimilionářů je plný nástrah, lákadel a pastí. Jo jasně, je to trochu pohádka a romantika s příchutí erotiky, ale knížka mi prostě a jednoduše sedla.

Ella není naivní neviňátko a jako hlavní hrdinka je příjemně osvěžující. Je si vědoma toho, jak na muže působí, a jací jsou. Musela brzy dospět. Má pevný charakter a ví, že máma, striptérka, dělala, co mohla, aby ji uživila a vychovala. Myslím, že pokud by byla nevinnější nebo naopak víc zkorumpovaná, v sídle Royalových by nepřežila. Nebo by ji odtamtud chlapci pěkně rychle vynesli v zubech.

"Tvůj táta není zas tak špatnej, jestli se ptáš zrovna na tohle, ale přijde mi fakt úchylný, že mě při tom tahá za vlasy a chce, abych mu říkala taťko. Je doma všechno v pořádku?“

Zaujalo mě, že bráškové Royalové jsou opravdoví sígři a s tatínkem nemají nejideálnější vztah. Jsem ráda, že i Callum má své mouchy a v domě sice je služebnictvo a kuchařka, ale čtenáři jsou milé buclaté kvočny, která má na kluky blahodárný účinek a vezme Ellu pod ochranná křídla, naštěstí ušetřeni.

Podle věku hrdinky by se mohlo jednat o young adult, ale o lechtivé pasáže není v knize nouze. I tímto autorky vybočují z proudu. Pokud by byla Ella starší, příběh by nefungoval, pokud by se kniha ošlehala do verze přijatelné pro mladší náctileté, nebylo by to ono. Takže za mě určitě bravo za odvahu a prolomení bariéry.

Opravdu se mi líbí, jak autorky knihu pojaly. Postavy mají hloubku, příběh je nápaditý a plný zvratů a překvapení a je těžké jej odložit. Také se nechová podle vzorce – pět bratrů, pět samostatných knih. Spíš to vypadá, že následující knihy se budou věnovat Elle i Reedovi a čtenáři se mají na co těšit. Jak jsem četla reakce a hodnocení, nebyla jsem jediná nadšená čtenářka neschopná knihu odložit. Kapitoly na sebe krásně navazují, kniha člověka chytne a nepustí.

A redakci opět musím pochválit za absenci chyb a pěknou češtinu. Na Baronet je prostě spolehnutí. Jen nevím, čí byl nápad dát Poděkování, kde hned ve druhém odstavci prozradí, že kniha má „brutálně otevřený konec“, dopředu…

Každopádně doporučuji Papírovou princeznu k přečtení. Sama jí dávám plný počet hvězd (což se nestává zase tak často) a jdu si stoupnout do fronty na další dva díly. Třeba se tam potkáme.

22.05.2017

Akorát mi kniha dneska dorazila, takže dočtu Illuminae a hned se do ní asi pustím :-)

Channach
Channach
22.05.2017

Těš se, je na co! A díky, jsem ráda, že jsem tě nabudila. :-)

20.05.2017

Mám ji objednat a teď se těším ještě víc. Moc pěkná recenze :-)