Romantická řeč květin - Gill Saundersová, Gill Daviesová

recenze

Romantická řeč květin (2013) / Stanka
Romantická řeč květin - Gill Saundersová, Gill Daviesová
Řekněte to květinou...
"Květiny a knihy jsou pro mnoho lidí právě tak nezbytné, jako denní chléb." Tento citát od francouzského spisovatele Honoré de Balzaca skvěle vystihuje knížku, kterou napsaly Gill Saundersová a Gill Daviesová. Květiny v knize, nebo chcete-li kniha z květin, taková je Romantická řeč květin!

Květiny jsou milostným vyznáním ducha přírody, obklopují nás na každém kroku a květomluva je navíc prastaré umění.
V knížce naleznete velkou škálu nejrůznějších květin, které jsou doplněné o latinský název, význam, místo výskytu, barevnost a v neposlední řadě také o spoustu zajímavostí a to vše završují překrásné akvarelové obrázky ze slavné sbírky The Book of Memory /Kniha vzpomínek/ od viktoriánské malířky a milovnice květin Fanny Robinsonové, a romantická slova slavných spisovatelů, díky nimž má každá květina duši. Ale nebojte se, knížka opravdu není pouze strohou učebnicí botaniky!

Věděli jste např., že v některých jazycích znamená jméno šípkové růže "psí čumák" a že se v 18. a 19. století používala na pokousání vzteklým psem? Pelargonii nebo-li muškát zná opravdu každý, ale věděli jste, že právě pelargonie odpuzují komáry a dokáží zneškodnit japonského nosorožíka, zemědělského škůdce? Víte, že lidé kdysi věřili, že čarodějnice z modrého zvonku vymačkávají šťávu, s jejíž pomocí se proměňují v zajíce? A co třeba takový pichlavý bodlák - tak ten je oblíbenou potravou postavy oslíka Ijáčka z knihy Medvídek Pú. Tyto a spoustu dalších zajímavostí najdete v knížce!

Seznámíte se nejenom s květinami, které vás obklopují na každém kroku - ať už venku či doma, ale poznáte i ty méně známé, např. svlačce rolního, lichořeřišnici, drchničku polní nebo klematis.
Knížka není ochuzena ani o fascinující fakta, díky kterým se mj. dozvíte, kde se pravděpodobně nachází nejstarší zkamenělina květiny; jakou spojitost mají mečíky s mečem; jaká květina byla v 17. století vzácnější než zlato nebo třeba také název největší květiny na světě, která zapáchá po zkaženém mase.

Autorky neopomněly ani svatební květinové tradice, tradiční květinové symboly během roku ani na květiny podle měsíce narození.
Velmi zajímavým je i soupis národních květin. To, že je v Kanadě národní rostlinou javorový list, v Nizozemsku tulipán a u nás růže a lípa, je všeobecně známo. Ale říká vám něco lomikámen? Představte si, že ten je národní květinou v Norsku. Na Ukrajině je za národní květinu považována slunečnice a na Madagaskaru je to květina s opravdu prazvláštním názvem - ohňový strom.

Rádi byste někomu pověděli, že na něho myslíte? Darujte mu macešku! Nebo snad, že bez druhého nedokážete žít? V tomto případě vsaďte na prvosenku! A víte, v čem vám pomůže pelargonie štítnatá? Tak tu si nezapomeňte, až budete chtít někoho vyzvat k tanci! Zkrátka! Toužíte někomu sdělit své pocity ale nemáte slov, nezoufejte! Pomůže vám Slovník významů květin, který obsahuje výroky a city, které lze vyjádřit květinami!

Knížka je velmi krásně graficky zpracovaná - počínaje půvabnou obálkou a konče překrásnými obrázky dýchajícími dávnými časy, které jsou největší chloubou celé knížky! Toto milé dílko určitě nadchne ne jednu romantickou dušičku!

TIP: Darujte protentokrát svým blízkým místo živé květiny tuto knížku a úspěch máte stoprocentně zaručený!

Komentáře (0)

kniha Romantická řeč květin recenze