Román psaný ženou o ženách pro ženy

recenze

Kufr paní Sinclairové (2014) / M4RT122
Román psaný ženou o ženách pro ženy
Příběh o tom, že generace žen jedné rodiny nespojují jen společné geny, ale i podobně směřující osud. Roberta v současnosti pátrá pomocí dopisů založených v knihách po svých kořenech a po velkém tajemství, které skrývá její 110letá babička. V jedné dějové linii společně s Robertou odhalujeme to, co mělo být navždy ukryto. V druhé dějové linii se dostáváme do doby druhé světové války a poznáváme osud osamělé a po dítěti toužící Dorothy. Čtenářky, které knihy z historie příliš nebaví, zde poznají, že i ženy z této doby řešily podobné problémy a měly stejné starosti jako my nyní.
V knize jsou zdůrazněny symboly ženství. Opakujícím se motivem je krev. Dopodrobna jsou popisovány intimní záležitosti, jako je menstruace nebo porod. Ten je líčen téměř až naturalisticky. Dokonce i porod mrtvého dítěte je popsán do nejmenších detailů.
Jako protipól rození a mateřských tužeb zde stojí válka. Dorothy touží po dítěti, truchlí po svém mrtvém synovi. Její milý Jan naopak ve válce zabíjí syny jiných matek. Mrtvého Sydneyho nahrazuje syn matky, která ho odmítá, ten pak v dějové linii ze současnosti také umírá. John-syn, který naplňuje Dorothynu mateřskou potřebu se narodí ve chlévě mezi dobytkem-stejně jako Syn Boží.
Hlavní životní rolí ženy je být matkou. Mateřské potřeby hlavní hrdinky jsou dlouho nenaplněny. Touha po dítěti ji téměř ničí. Na druhé straně je tu mladinká Nina, která dítě nechce. A v linii současnosti její vnučka, která byla na potratu a doprovázela na ukončení těhotenství i svou kolegyni z práce. Na tomto břehu stojí i Anna, Robertina matka, která sice dítě porodila, ale mateřské city v sobě marně hledala a dítě opustila.
Dorothy je vdaná, ale má vztah s jiným mužem. Její vnučka má naopak vztah se ženatým. Obě mají složitý vztah se svou matkou. Nakonec si však obě k té své cestu najdou, i když každá jiným způsobem.
Postavou, která ztělesňuje protiklad matky, je paní Comptnová. Jediná viděla mrtvého Sydneyho. Dorothy ji z jeho smrti viní a léta ji nenávidí. Nakonec je to ona, kdo Dortothy pomůže k naplnění její celoživotní touhy.
Kufr, z názvu knihy, je symbolem rodinného tajemství. V době minulé v sobě ukrýval věci, které měly přinést užitek ve šťastných chvílích plných radosti. Nakonec použity byly, ale kufr na tyto radostné okamžiky dlouho čekal a cesta k nim byla trnitá. V době současné přináší kufr indicie k rozřešení rodinného tabu.
Osud celé rodiny ovlivnily dva dopisy – ten, který byl doručen, a druhý, který už svého adresáta nenašel.
Vydejte se spolu s Robertou odhalit tajemná zákoutí jejího rodokmenu. Najděte odpovědi na nikdy zodpovězené otázky. Poznejte ženy žijící ve složité době druhé světové války, které nejsou o tolik jiné, než ženy žijící dnes.

Komentáře (0)

kniha Kufr paní Sinclairové recenze