Řekněte si, maňána

recenze

Řekněte si maňána! (2012) 5 z 5 / Safienka
Řekněte si maňána!

První pocity z knihy? Rozporuplné. V rukou držím slabší knihu o zhruba 150 stránkách. Téma knihy se mi nezdá tak trefné a originální, spíše ve světě hodně používané a probírané. Říkám si, že se nejspíš dozvím, jak mám správně odpočívat, čemu se vyvarovat, jak se nepřepínat. No, prostě vše to, co už znám a vím. Nepatřím přeci k těm lidem, které nazýváme workholiky, poctivě odpočívám, tolik se nedřu a je mi fajn.
Kniha je psána zkušenostmi psychologa a lékaře. Dle toho, jaký jsem měla pocit na konci knihy, bych s jistotou mohla říct, že zmíněné dvě osoby moc dobře ví o čem píšou, jak je postavený aktuální svět, co by si měli lidé uvědomit a co ve svém životě napravit.
Název „Maňána“ - zajímavé. K tomu příjemně zbarvená obálka s panákem v klobouku a zdviženým palcem. Když toto slovo slyším, evokuje u mě pohodu, slunce, teplo a lahodný mok v rukou. A tak to má i být. Pocit maňána by měl mít každý z nás. Tak jednoduché, tak trefné a v možnostech všech. Žádné nákladné pomůcky, jen vy samy a vaše myšlení.
Odborný titul je protkán příběhy, které Vás vtáhnou do tématu a vyvolají u Vás polemizování nad životem. Už jen po pár stránkách jsem zjistila, že první dojem z knihy byl mylný. Autoři Vás seznámí s tím, co je to vlastně maňána, k čemu Vám v životě bude, jak ji získat, jak si ji užít a ještě Vám nabídnou pár testů, které Vám řeknou, do jaké skupiny patříte, co je pro Vás vhodné, nevhodné a na co se zaměřit. Osobně jsem si je zkusila udělat a zjistila jsem, že jsem zřejmě nějaký podivný typ. Přesto jsem si uvědomila, jak to vlastně mám a pár maličkostí mi to i vysvětlilo.
Každý z nás má v životě nějaký cíl, kterého chce dosáhnout. Někdo se žene neskutečnou rychlostí, hlava nehlava, někdo se naopak sune pomalu a sbírá co nejvíc zkušeností všude okolo, na někoho se lepí neustálá smůla, někdo proplouvá bez nárazů. Všichni to máme nějak jinak, potřebujeme k spokojenosti něco jiného. Není možné házet všechny do jednoho pytle. Jedno je však jisté, vyvolat u sebe maňánu umí jen málokdo.
Zkuste si vybavit průběh vašeho dne. Kolikrát denně se podíváte na telefon, do emailové schránky? Jste neustále online? Jak často se v klidu najíte, aniž byste u toho dělali něco jiného? Kam neustále pospícháte? Jak často necháte práci prací a užíváte si jen sebe, své rodiny? Jak často se jdete projít na čerstvý vzduch? Jak často se věnujete vlastním koníčkům? Provozujete nějaké rituály, na které se těšíte?
Po přečtení poslední stránky jsem zjistila, že jsem na tom opravdu mizerně a rozhodla se s tím něco dělat. Příjemně namotivovaná a obohacena o informace, které mě do této doby zůstaly skryty, jsem zaklapla knihu. Zapřemýšlela jsem nad tím, jak poslední dobou existuji a rozhodla jsem se pár věcí pozměnit.

Sice jde o maličkosti, přesto mě pomáhají najít tu správnou maňánu. A věřte, že jak se s ní jednou seznámíte, nenecháte ji odejít.