Recenze: Edith Piaf: Bez lásky nejsme nic

recenze

Edith Piaf: Bez lásky nejsme nic (2014) 4 z 5 / Ajvy
Edith Piaf: Bez lásky nejsme nic

Příběhy výjimečných lidí, kteří to v životě neměli lehké, ale dokázali si užít každou jeho minutu, jsou vždy něčím fascinující. Další takové vyprávění, plné dramatických pádů a vzestupů, převedl do knižní podoby novinář Jean-Dominique Brierre. Obraz Edith Piaf z edice beletrizovaných životopisů nakladatelství Metafora se takřka neliší od toho, co jste už slyšeli, viděli nebo četli jinde, přesto by tato kniha měla být pro milovníky francouzské šansoniérky povinností.

Brierre mapuje životní cestu Edith Piaf od prvních písniček v pařížských ulicích přes slavné kabarety až po triumfální vystoupení v Olympii. Od tuláckého dětství přes bouřlivé mládí po zralý věk ve světě show-businessu, zachycuje její osudové lásky i dramatický boj s alkoholem, drogami a zákeřnou nemocí, které nakonec předčasně podlehla.
Edithin život je tady rozdělen do zhruba 230 stran, které nám i přes svou skromnost prozradili o jejim životě tolik, aby se čtenář skutečně něco dozvěděl. Kniha je také složená z několika kapitol, takže přímo vybízí k tomu, aby byla čtena po kouscích kdykoliv se zrovna naskytne čas. Nechybí ani diskografie, ukázky textů, ukázky článků z tehdejšího tisku, což dějové linii dodává na pestrosti.

Tato tenká publikace s krásnou obálkou je opravdu plnohodnotnou biografii, která je podložena skutečnými fakty. Autor se životem fenomenální zpěvačky intenzivně zabýval několik desítek let, a tak čtenáře nepřekvapí poctvivost, se kterou byla napsána, a díky které se řadí k jedné z nejlépe zpracovaných životopisů vůbec. Na knize také oceňuji, že byť vyšla v rámci 50. výročí od Edithiny smrti, Brierre ji nepojal jako chvalozpěv, ale vedle popisu veškerých jejich úspěchů dokázal upozornit na i mnohé zápory její povahy.

Ačkoli Jean-Dominique Brierre popisuje vše od Edithina narození až po její smrt, přece jen se mi občas zdálo, jako by byla kniha psaná pro ty, kteří už zpěvačku znají, než pro ty, kteří se s ní chtějí teprve seznámit. Pro takové je v knize možná až příliš jmen a událostí najednou. Je třeba se připravit, že jich je opravdu velké kvantum, takže hrozí, že se jen při malé nepozornosti ztratíte a nebudete vědět, jakou roli hrála tahle postava nebo toto místo. Ovšem pokud znáte příběh nejslavnější šansoniérky nazpaměť i pozpátku a jen byste si chtěli její osudy připomenout, tak je pro vás Edith Piaf: Bez lásky nejsme nic ten pravý šálek kávy.