RC: Spáleniště: Zkouška

recenze

Spáleniště: Zkouška (2014) 5 z 5 / Nelin
Spáleniště: Zkouška

Po dočtení prvního dílu jsem se na tento strašně moc těšila, spíše jsem se nemohla dočkat, avšak mé čekání na Spáleniště tu natěšenost pohřbilo a já jsem se nejprve musela do čtení nutit, neboť jsem Labyrint považovala za ukončený a vlastně jsem vůbec nevěděla, co od této knihy mám čekat. Nechtělo se mi Spáleniště číst, ale na druhou stranu jsem byla zvědavá. Ze začátku jsem přemýšlela o tom, jestli se nenudím a prostě se mi číst nechtělo, ale pak jsem se do toho jednou ponořila a od té doby jsem četla v každé volné chvíli.

Styl psaní je geniální. Po druhé jsem se přesvědčila o tom, že Dashner je opravdu Pan spisovatel! On to prostě umí. Nezabývá se detaily a píše takovým stylem, že vás jeho knihy probudí, i kdyby jste týden nespali. Já teď zpětně nechápu, jak mě to mohlo nebavit.
Čtenář se v této knize setká s novými postavami a seznámí se s pravidlem, že pravidla neexistují. Všechny stránky jsou akční a každá kapitola končí tak, že to prostě nutí číst dál a dál.

"Dokázal bych tě nakopat do toho tvýho změkčilýho, poníkymilovnýho zadku i s dvojnásobnou bolestí."

Tahle věta, kterou řekl Minho Thomasovi mě rozesmála a okamžitě jsem si ji musela poznamenat. V knize bylo i několik, docela vtipných částí.
Občas jsem si říkala, že už všemu rozumím, ale jelikož Thomasovi se vracely vzpomínky, měla jsem v tom pak trochu zmatek. Bylo to místy hodně drsné. Placeři zjišťují, že ani zdaleka nejsou v bezpečí, jak si mysleli, ale že jde pořádně do tuhého.

Měla jsem pocit, že tahle kniha nemá začátek. Jak jsem začala číst, tak už se okamžitě něco dělo a já si připadala, jako bych na druhý díl vůbec nečekala, ale četla omnibus. Dashner na nic nečekal a okamžitě napsal nějakou novou zápletku. Je to hodně akční a má to šťávu. Jakmile jsem se do čtení ponořila, už jsem knihu nechtěla odložit.

Občas jsem si některé věci neuměla představit stejně tak, jako rmuty v Útěku, ale moc mi to nevadilo, nebo jsem se tím spíše nezabývala, neboť tam bylo milion dalších faktů, které se dožadovaly pozornosti.
Nečekala jsem, že to bude oddechové čtení, ale také jsem nečekala, že to bude lepší, než první díl a v tom jsem se zmýlila. Těším se na třetí díl a doufám, že mé nadšení opět neopadne, neboť pokračování vyjde až za strašně dlouho...

"Pravidla neexistují. Instrukce neexistují."

Po dočtení jsem měla trochu vztek. Jak někdo může knihu takhle ukončit? Já si to prostě nechci domyslet. Rozhodně nesouhlasím s mnoha názory, které mají určitě postavy. Já nechci spoilerovat, takže už recenzi ukončím.

Tuto knihu bych doporučila těm, kteří mají rádi napětí a nebojí se, neboť občas je to docela kruté. Pak si také myslím, že tahle kniha není moc pro děti pod 13 let. Určitě to může být skvělý dárek pro holku i kluka. :)

Obálka se mi strašně moc líbí. Je to originální a hlavně stejné, jako u prvního dílu. Myslím, že by takto identické měly být všechny série. Hodí se to k ději, ale nic neprozrazuje, tak to má být. Hřbet knihy se v knihovně pěkně vyjímá, takže ten také chválím.