RC: Saeculum

recenze

Saeculum (2014) / KatnissLavender (290 views)
RC: Saeculum
Tato kniha s latinským názvem označujícím století se objevila na mém seznamu k přečtení hned poté, co jsem se dozvěděla, že u nás vyjde. Ursula Poznanski je podle mnoha lidí zárukou dobrého počtení a když mne pak ještě naprosto uchvátila obálka a anotace knihy, nebylo o čem přemýšlet.

V knihách mám ráda výlety do minulosti. Tady si na jeden takový sice pouze hrají, ale i tak mne to dokázalo zaujmout. Parta lidí v dobových kostýmech uprostřed lesů opředených starými historkami a sužovaných tajemnou kletbou, to je něco pro mě! Nebránila bych se nabídce, něco takového si vyzkoušet na vlastní kůži.

Do knihy jsem se začetla s představou, že co nejdříve započne akce a já se budu moci bát o své oblíbené postavy, nebo doufat v odstranění těch neoblíbených. Překvapilo mne, že prvních asi 100 stran se téměř nic neděje a děj mě dokonce chvílemi i nudil, což rozhodně není dobré znamení, obzvláště stane-li se tak hned na začátku knihy. Věděla jsem ale, že se kniha povětšinou líbí a chtěla jsem zjistit, jestli chytne i mě a tak jsem vydržela a četla dál. A dobře jsem udělala! Jako zázrakem dostal děj konečně spád a od chvíle, kdy zmizel první hráč, až do samotného konce jsem se už nudit nestihla.

Celý nápad, ať už jde o kletbu, atmosféru, kterou vytváří les, či samotnou hru na (tuším že) 14. století se mi velmi líbí a Ursula má opravdu skvělý styl psaní. Nečekejte ovšem hororové scény, mrazení v zátylku či zatajený dech. Příběh je psán stylem spíše pro mladší čtenáře, takže si milovníci opravdového hororu a temných, děsivých chvilek zase tolik libovat nebudou.

Tajemnou a lehce ponurou atmosféru ovšem knize upřít nemohu. Bavilo mne sledovat skutky a myšlenkové pochody jednotlivých hráčů a společně s nimi odkrývat tajemství až k celkem povedenému a zajímavě pojatému konci. Musím ale přiznat, že mne trochu zklamal. Představovala jsem si něco temnějšího a brutálnějšího. Ovšem i takto to bylo zajímavé...

Saeculum mohu s klidným srdcem doporučit, rozhodně stojí za přečtení! Celý námět i pointa jsou zajímavé a originální. Vynecháním prvních 100 stran by si kniha možná trochu polepšila (alespoň v mých očích), líbilo by se mi více temnoty, ale i přes to všechno jsem si knihu užila a líbila se mi.

Celkové hodnocení: 88%

kniha Saeculum recenze

KatnissLavender také napsala

Líbali jsme seLíbali jsme se
Druhá dceraDruhá dcera
Zlatodějové (trojkniha 1., 2. a 3. díl)Zlatodějové
recenze
Na velké planiněNa velké planině
TyRC: Ty