RC: Potrhaná křídla

recenze

Potrhaná křídla (2014) 5 z 5 / ilosek
Potrhaná křídla

Obecný názor

Potrhaná křídla je naprosto úžasná a dokonalá kniha. Když jsem otvírala první stránky, netušila jsem, co očekávat. Myslela jsem si, že to bude hodně z historie, neslušný, ale děj i všechno kolem mě velice mile překvapilo. Hned po pár stránkách jsem si uvědomila, že je to něco nového. Něco neokoukaného, co mě bude bavit.
Už začátek knihy je zajímavý. Prostředí, které překvapí svoji neočekávaností, je krásně vykresleno. Je vsazeno šetrným způsobem, takže je lehké se přenést na ono místo a vžít se do něj. Děj je nastíněn opatrně jen s jemnými detaily, abychom mohli celou knihu sbírat střípky informací do skládačky. Je to bravurně vymyšleno a čtenář se u toho nenudí.
Námět je originální, což vyplývá už z anotace. Kolik knih je napsaný z prostředí města, kde žije hazard, mafie a malé holčičky mají mamku prostitutku? Možná to působí trochu moc dospěle, sprostě, ale opak je pravdou. Autorka si s tím vyhrála, a i když tam občas jsou neslušné věci, určitě to nejsou žádné Odstíny.
Z anotace taky vyplývá, že hlavní hrdinka to nebude mít lehký. Byla jsem na ni hodně zvědavá a očekávání se mi naplnila. Všechny postavy jsou dokonale vykresleny a nejsou zanedbané ani vedlejší postavy. Všechny mají nějaký smysl, bez nich by neměla kniha smysl.
Kniha je plná emocí. V jednu chvíli se mi chtělo smát a v druhé brečet. Emočně je to náročné, protože autorka si hodně zahrává s našimi city. Taky Vás to nutí rychle hltat další a další stránky, abyste pochopily všechny informace. Kniha je opravdu zajímavá, napínavá, překvapivá, emotivní a propracovaná.

Děj

V New Orleansu to nikdo nemá lehký. Zvlášť ne holky, co nejsou milovány, musí si probojovat cestu životem samy a přitom se strachovat o jiné. Josie se probojovává životem, jak umí, ale Čtvrť ji stahuje dolů a to doslova. Jak dlouho dokáže udržet hlavu nad vodou, aby si mohla splnit sny?
Od první stránky budete každý list papíru přetáčet s napětím, co se v dalším okamžiku stane. Kniha je plná zvratů, přesto není náročná na pochopení. Jsou místa, kde si čtenář může všechny informace utřídit, ale stejně v dalším okamžiku se to všechno zhroutí, protože autorka všechno převrátí vzhůru nohama. To se mi hodně líbilo, protože u knihy jsem čekala se zatajeným dechem.
Čtivý, napínavý, originální, zábavný i smutný. Tak i jinak by se dal vyjádřit děj, který uchvátí i ty, co tenhle typ knih nemusí.

Postavy

Josie-s matkou, která spí s chlapy pro peníze, to není lehký. Ale když Vás ta matka ani jako dceru nechce, je to o dost těžší. Přesto je Josie silná dívka, která umí chytnout život za pačesy. Ale dostatečně? Přestože je silná, váže ji spoustu věcí, které ji táhnout dolů do propasti. Josie je chytrá, ale dost na to, aby věděla, čeho se má vzdát? Josie jsem měla ráda hned. Udělala na mě dojem hned na úvod kdy už jako malinká něco dokázala. Taky mi ji bylo líto, protože já sama bych to nezvládla.

Jess- kluk ze Čtvrti, který to taky nemá lehký. Je to kamarád Josie, ale po celou dobu to jiskří. Oba mají problémy v rodině a je těžké určit, u koho je to horší. Jess vypadá na drsňáka, ale je znát, že v jádru je hodný kluk a Josie má rád, i přes to, že se k němu zrovna nehrne. Jess je soběstačný, obětavý a nápomocný. Vždy dokázal všechno zařídit a sám se uživit. Další postava k obdivu, protože dětství měl taky těžký a přesto se s ním vypořádal.

Willie-slušně řečeno je vedoucí prostitutek. A náhradní matka Josie. Stará se o ni, zaměstnává ji a chrání ji, když toho není její pravá matka schopná. Na venek působí mrzutě, naštvaně a odhodlaně, ale skrývá i svoji druhou tvář, kterou ukazuje jen málo kdy. Willi jsem měla ráda, přesto jak přísně vypadá. Udělala na mě dojem svoji odhodlaností a přístupu k životu.

Styl psaní

Zprvu jsem se obávala, že to bude složitější na čtení, ale ukázalo se, že ne. Je to jednoduchý styl, na který je lehké si zvyknout. Díky tomu kniha působí trochu odlehčeněji a nepůsobí tak vážně. Čekala jsem, že to bude kniha pro dospělé lidi, ale teď bych řekla, že je to spíš pro starší mládež. Z knihy vyplývá spousta ponaučení i rad do života.

Hodnocení

Kniha mě uchvátila a na konci vyplivla úplně pochroumanou. Tahle kniha se řadí mezi ty, co si přečtete víckrát a stejně Vás neomrzí. Myslím, že je jasné, kolik bodů kniha získala a s čistým svědomím můžu říct, že právem.

11/10

rusalka123
rusalka123
30.05.2014

Já už se tak dlouho nemůžu dočkat, až se mi tahle kniha dostane do ruky! Přesněji řečeno od té doby, co jsem otočila poslední stránku knihy V šedých tónech od stejné autorky. Ale v pražské městské knihovně ji pořád nemají...:/// A já nějak nejsem zvyklá kupovat si knihy dřív, než je přečtu a vím, že se k nim vrátím. Hlavně kvůli penezům, se svým kapesným si toho moc dovolit nemůžu...
Každopádně z toho, co autorka téhle recenze popsala, to na mě působí podobným dojmem, jako v Šedých tónech a to je to nejlepší zjištění. I když příběhy se určitě nebudou moct vůbec srovnávat, tak styl psaní má autorka tak naprosto dokonalý, že se nějak vůbec nebojím, že mě to zklame. Zdá se mi totiž, že ona by i ten nejnudnější příběh pod sluncem uměla napsat poutavě.