RC: Podivuhodné a krásné soužení Avy Lavender

recenze

Podivuhodné a krásné soužení Avy Lavender (2014) 5 z 5 / KatnissLavender
Podivuhodné a krásné soužení Avy Lavender

Tento příběh je vše, jen ne obyčejný! Je podivuhodný, krásný, něžný, i krutý, plný bolesti a zklamání, ale i lásky a kouzelných okamžiků. Snad ještě nikdy jsem u čtení jedné knihy nevnímala tolik pocitů. Na začátku jsem byla okouzlená, rozněžnělá, překvapená, plná takové lehkosti a svěžesti... Měla jsem pocit, že každé popisované místo vidím přímo před sebou, že cítím jeho vůni, dýchala na mne atmosféra začátku 20.století a já si uvědomila, že držím v ruce poklad.

Čekala jsem hodně a dostala jsem mnohem víc! Nečetla jsem anotaci, takže už jen to 20.století pro mne bylo příjemným překvapením. Příběh plynul tak něžně, až étericky, řekla bych. A pak... najednou šok. Byla jsem děním v knize shozena z obláčku, na němž jsem se celou dobu vznášela, zpátky do tvrdé reality. Velmi hrubě. A pak jsem se zase vznášela a padala a vznášela a padala až do samého konce.

Kniha je psaná velmi příjemným a čtivým způsobem. Občas jsem přemýšlela, jestli autorka používá jen metaforu, nebo jestli jisté věci myslí vážně a tím pádem propůjčuje knize i jiné neuvěřitelnosti, než jen Avyina křídla.

Líbí se mi, že se příběh táhne přes 4 generace i když musím přiznat, že jsem se občas ztrácela v osobě, místě i čase. Kniha má velmi příjemný francouzský nádech a já si ji maximálně užívala. Radovala jsem se s hlavními postavami a prožívala jejich soužení opravdu silně, možná za to může i to, že vám svůj příběh vypráví samotná Ava a vy se tak můžete víc vžít do jejích pocitů. Tak nějak jsem to čekala, ale stejně mě překvapilo, co dokáže náboženský fanatismus a nejděsivější na tom je, jak moc je to reálné...

Příběh Avy Lavender ve mně zanechal podivuhodnou a krásnou melancholii a já nelituji ani vteřiny, kterou jsem této knize věnovala. Rozhodně stojí za přečtení, ocení ji asi spíš citlivé duše jako jsem já, ale rozhodně to není čtení jen pro dámy.

Celkové hodnocení: 96%

PS: Více recenzí najdete na mém blogu katcinabibliotheka.blogspot.cz