Pýthiiny rady aneb zakončení trilogie o Vraní dívce

recenze

Pýthiiny rady (2015) / tereza2317
Pýthiiny rady aneb zakončení trilogie o Vraní dívce
Položme si otázku. Jak dalece může být lidská mysl narušena? Co to způsobí? Jak moc může člověk uškodit jinému? Proč? Co ho k tomu vede? Nechte si vyprávět příběh Vraní dívky...

„Uprostřed místnosti...“ začne Ivo Andrić, ale vzápětí se zarazí.
Zavře oči a snaží se najít správné formulace. To, co vidí, se slovy téměř nedá popsat.
„Uprostřed místnosti,“ pokusí se znovu, „stojí konstrukce sestávající ze sešitých částí těl.“ Obejde příšerný výtvor. „Použitá technika je i v tomto případě taxidermie hlínou a klasické balzamování.“ Zastaví se a vytřeští oči na hlavu, lépe řečeno na hlavy.

Ano. Náš starý známý patolog Ivo Andrić i neznámá, balzamovaná těla jsou zpět! Trochu morbidní, vím, ale trilogie o Vraní dívce už je taková. Že už to musí být trochu nuda protože to není nic nového? Ani nápad. Balzamováním to začalo, a tak to balzamováním také končí.

Na začátku knihy se často nachází jisté věnování, poděkování či úvodní citace autora. Pokud bych já měla napsat motto, které by vystihovalo Pýthiiny rady, závěrečný díl trilogie Vraní dívka, bylo by jím prosté: "Všechno je jinak" , anebo "Za vším hledej ženu". Je to trochu klišé, ale tady to skutečně sedí. Jestli jste četli první dva díly a chystáte se na třetí, kde se to konečně všechno rozkryje, rozhodně nečekejte, že to bude tak, jak čekáte :).

Švédští autoři píšící pod pseudonymem Erik Axl Sund se slitovali nad námi čtenáři, a hned na začatku knihy vypsali všechny hlavní postavy se stručnou charakteristikou. Nově přivedli na scénu biologickou dceru Victorie Bergmanové Madeleine Silfverbergovou, rozvíjeli postavy dvou v dětství znásilňovaných, mladých dívek (Ulriky Wendinové a Annette Lundströmové), pokračovali ve sbližování komisařky Jeanette Kihlbergové s psycholožkou Sofií Zetterlundovou, rozkrývali minulost vedlejších postav a jejich vzájemných vazeb, opět nechali mluvit Victorii, ale přitom neopomněli přidat nový děj a dovyprávět celý příběh.

Nechci více popisovat děj, protože tím bych vám, kdo se chystáte knihu číst, a moc se na ní těšíte (jako jsem se těšila i já) zkazila radost. Myslím, že stačí připomenout mnoho nevysvětlených vražd z předchozích dvou dílů či přitažlivou, ale velmi složitou osobnost Victorie alias Sofie alias ... Hm, koho ještě?

“Pomocnice, Solace Aim Nut, nosila Victoriinu dceru Madeleine v kulatém, vzedmutém břiše, a Solace musela protrpět křeče, nevolnost, opuchlé nohy a bolesti v bedrech. Byl to její poslední úkol, než na ni Victoria zapomněla.”

Tak co, víte, kdo je vrah? Kdo koho zavraždil a proč? Někam si to napište (třeba sem do komentáře) a schválně, jestli se trefíte ;-)... Příjemné čtení!

Komentáře (0)

kniha Pýthiiny rady recenze