Původ

recenze

Původ (2014) 4 z 5 / Morsie
Původ

Po Původu jsem sáhla, neboť jsem po dlouhé době dostala chuť na nějaké to knižní sci-fi – filmů a seriálů už bylo dost. Nic konkrétního jsem o knize nevěděla, snad jen to, že maminka z toho byla celkem odvařená – jak je ostatně jejím zvykem u konspiračních teorií. Nečekala jsem nějaký velký zázrak, prostě oddechové čtení. Hm, příště, až si budu chtít oddechnout, měla bych vybírat pečlivěji. Původ rozhodně není oddechovka!

Evelyn Edwardsová a její vědecký tým při jednom běžném dni objeví něco nevídaného, v antarktickém ledu se ukrývá zamrzlé lidské tělo. Na to by nebylo nic tak strašně zvláštního, kdyby to tělo nebylo staré víc jak čtyřicet tisíc let a nemělo na sobě oblečení a vybavení, které připomíná víc Star Track než současnost. Natož pak dávnou minulost. Evelyn nevěří vlastním očím, samo stáří těla je ohromující – to by mohla svést na porouchané přístroje – jenže jak si vysvětlí ten zbytek? Oči porouchané nemá.

Po tomto převratném nálezu tým odlétá domů. Začala se do toho vrtat tajná služba a kde jací idioti a vědce poslala pryč. Proč asi? Určitě ne proto, aby informovala veřejnost o tom, jak je to doopravdy s původem celého lidstva. Helikoptéra, která vědce odváží to má ale i se svou posádkou už dopředu spočítané. Hádejte, kdo za to může – malá nápověda, nosí černé obleky. Jediná Evelyn se shodou šťastných okolností zachrání.

A od tohoto okamžiku se ocitá na útěku. Někdo tam nahoře moc stojí o to, aby se veškeré informace nejen ututlaly, ale aby všichni očití svědci byli eliminováni. Evelyn jde o život, je naprosto bezradná. Proto se obrací na svého exmanžela Matta Adamse, Indiána a bývalého člena elitní vládní jednotky. Matt své ženě přispěchá na pomoc – jejich láska nikdy neskončila – a snaží se jí všemi svými schopnostmi uchránit. Všechno je to ale hra o čas i o samotný život. Po krku jim jde snad každý, kdo kdy pracoval pro vládu – a to nejen pro tu Americkou. V Evropě, kam se vydávají za informacemi, to není o nic lepší. A to je teprve začátek.

Původ je neskutečně našlapaná kniha. Má neuvěřitelný spád i tempo, je čtivá a vy ji nedokážete odložit. Je to jako kdyby se potkali Indiana Jones s Jamesem Bondem nebo Akta X a Šifra mistra Leonarda. Proplétá se tu věda a realita s fantazií a fikcí, skutečné konspirační teorie, i autorova bohatá představivost. Najednou nad tím vším přemýšlíte a nejste si úplně jisti, jestli se to náhodou neděje doopravdy.

Autor do detailu dotáhnul známé konspirační teorie o původu lidstva a vystavěl na tom slušný majstrštyk. Jestli jste fanoušky sci-fi, Původ si zamilujete. Jasně, jsou tam nějaká místa, u kterých budete třeba kroutit hlavou, možná si řeknete, co je to za blbost, ale vezměte to takhle, je to přece sci-fi a tam je možné všechno.

Jak jsem čekala, že si u knížky odpočinu, tak se tak nestalo. Ale nevadí mi to. Původ jsem si užila se vší parádou. A co mě nejvíc nadchlo? Ten konec – já nikdy totiž happyendy nežrala.