Psí zima

recenze

Psí zima (2014) / Schefik
Psí zima
Co vznikne, když zkombinujeme střípky světa Sapkowského zaklínačů a jako mimochodem přidáme něco málo upírů, kteří si vesměs pro svou vznešenost a nadutost nevidí ani na špičku nosu? Originální česká fantasy z pera jedné z prvních dam české fantastiky Petry Neomillnerové. Zaklínačka Lota si od svého zrození stihla získat již notnou řádku fanoušků, kteří navíc mají možnost díky nakladatelství Motto získat první knihu s touto hlavní hrdinkou poprvé v hardbackové vazbě.File

Petra Neomillnerová patří mezi několik málo autorů, kteří se u nás mohou psaním uživit. Ovšem kromě spisovatelské dráhy se naplno věnuje také publicistice. Fanoušci fantasy žánru mohou její příspěvky najít například v časopise Pevnost. Tvorba této autorky je velmi osobitá s velmi charakteristickými postavami i prostředím, včetně otevřeného zobrazování násilí a sexu. I díky tomu se Petra Neomillnerová dokázala vyčlenit z davu a zařadila se tak po bok jejích mužských kolegů.

Lota to nemá mezi svými zrovna jednoduché, což o to, to že je žena zaklínačům ani tolik nevadí, horší je, že si za svého milence vybrala upíra. A tak jí mnohdy nepomůže ani poslušně roztáhnout nohy. Ostatně ani Urian (pro nevšímavé - to je ten upír) nemá doma právě na růžích ustláno. Přestože tohle spojení vzbuzuje nelibost jak v zaklínačském cechu, tak v upírských rodových klanech, láska je prostě láska a té neporučíš....někdy.

Že to zatím vypadá jako velká slaďárna? Možná, ovšem nenechte se mýlit. Nebyla by to Petra Neomillnerová, aby tento příběh něčím neokořenila. Díky tomu se můžeme těšit na opravdu zajímavé, až zvrhlé postelové hrátky, navíc aby těch upírů nebylo málo tak se na scéně objevuje Enno. Vampýrský zabiják, který tak trochu zdivočel a ke vší smůle se stůj co stůj chce Lotě dostat pod sukni..ehm.. kalhoty. A kdyby to přeci jen někomu nestačilo objevuje se taky menší problém s kožoměnci, kteří začínají terorizovat celý kraj.

Jak už možná naznačuje samotný název Psí zima, je tato kniha drsnou akční fantasy, plnou bojů, sexu a pořádně řízného černého humoru. A byť se v tomto žánru nějaká psychologie postav postav moc nenosí, zde postavy nejsou úplně ploché a prochází i nějakým tím vývojem. Což je rozhodně dobře, protože tím získává celý příběh ten správný šmrnc. Čtenáři se tak mohou těšit kromě kýblů krve, potu a spermatu i na trochu těch vzpomínek a osobních dilemat.

Přestože se Lota jeví jako hodně zajímavé a zábavné čtení, nemusí kniha sednout úplně všem. Přeci jen se autorka s výběrem slov moc nepáře a pro nějaký ten ostřejší výraz opravdu nejde daleko. Takže nějaká ta nadávka s všudypřítomným sexem může někoho malinko odradit. Na druhou stranu tento styl k Lotě prostě sedí a bez něj by to nebylo ono. Navíc by to byla škoda, protože se Lota mezi konkurencí rozhodně neztratí a má stále co nabídnout.

Komentáře (0)

kniha Psí zima recenze