Prvních 100

recenze

Prvních 100 (2014) 5 z 5 / Waver
Prvních 100

Prvních 100 - dystopie s lákavou anotací, zajímavou obálkou a pěkným námětem. A k tomu všemu tuhle knížku vydává nakladatelství CooBoo, které je... no, řekněme pro mě nejlepším českým nakladatelsvím vůbec. Tomu se říká záruka kvality knihy, aneb - Prvních 100 si musíte přečíst!

Po nukleární válce, která způsobila neobyvatelnost Země se lidstvo přesunulo vysoko do vesmíru. Žijí v lodích, s myšlenkou na to, že se možná jednoho dne budou moct na Zemi vrátit, ale možný návrat je spoustu let daleko. Povrch Země je silně radioaktivní, což je jen krutým důsledkem oné války, kvůli které teď lidstvo žije mimo Zemi. Nový domov lidí ale už příliš dlouho nevydrží a od nukleární války na Zemi proběhla už spousta let, proto je na Zem vyslána stovka mladých odsouzenců, aby zjistili, zda je Země již obyvatelná a případně ji kolonizovat. Téhle stovce je za misi slíbeno odpuštění jejich provinění a možný nový začátek, což je jejich obrovskou nadějí. Jenže nikdo netuší, co na ně na Zemi čeká.

Z postav jsem si od samého začátku oblíbila Clarke a Bellamyho. Oba jsem znala už ze seriálu, na který jsem se samou nedočkavostí musela začít dívat, ale určitě pro nikoho z vás nebude velikým překvapením, když zmíním, že se seriál od knihy celkem liší - a kniha mi přijde mnohem lepší. Každopádně - způsob, jakým je celá kniha napsaná je pro mě celkem zvláštní záležitostí. Kniha totiž není psána jen z pohledu jedné, nebo dvou postav - ale hned několika postav. Je to zvláštní zpestření, protože takhle má čtenář možnost lépe postavy poznat a má větší rozhled v ději - a díky tomu jsem si také ještě více oblíbila svoje již oblíbené postavy, které už jsem zmiňovala - Bellamyho a Clarke.
V knize je ale mnohem více postav, které si určitě zaslouží něčí sympatie. Vlastně bych celkem s klidným vědomím mohla říct, že tam jsou podle mého názoru jen samé sympatické postavy - a to včetně těch, co by se daly označit za postavy záporné.

Už podle toho, co jsem psala na začátku recenze je vám asi jasné, co se chystám napsat. Prvních 100 je úžasná kniha, kterou jsem si naprosto zamilovala, a vřele ji doporučuji každému, kdo má rád dobré dystopie/scifi! Fajn postavy, úžasný námět, nádherné prostředí, děj, co se zbytečně nevleče a všechno krásně napsáno, takže jsem hltala každé slovo, než jsem se dopracovala k samému konci knihy.
Těžko říct, co bych ještě mohla dodat, protože by to stejně byla samá chvála... snad jen, díky, že máme nakladatelství CooBoo, protože to vydává knihy, které vždycky stojí za pozornost - a mohla bych dát opravdu hodně příkladů. Zrovna se chystám na Alianci, takže zmíním celou Divergentní sérii, lákavou novinku od Ruty Sepetysové, kterou si taky moc toužím přečíst - Potrhaná křídla, Svůdné zlo a V šedých tónech - zkrátka spousta příkladů. Ale abych to zakončila. Pokud se rozhodnete si Prvních 100 koupit, určitě to nebude vůbec chyba. Naopak. Budete rádi, že si tu knihu přečtete! :)

niknikita
15.05.2014

Scifi není přímo můj nejčtenější žánr, ale po této recenzi jsem na Prvních 100 víc než zvědavá :-)