První čtení pro nejmenší

recenze

Kontrastní zvířátka (2018) / Marona
První čtení pro nejmenší
Dětské leporelo Kontrastní zvířátka je novou knihou na trhu knížek pro nejmenší. Je dle obalu určena dětem od narození a to z důvodu kontrastního provedení (černá a bílá) zvířátek s jednou výraznou barvou (červená). Leporelo je z pevného kartonu, typ skládaná harmonika o 10 stranách s výjevy zvířat z českých domů a lesů (kočka, pes, ryba, jelen…).
Díky kontrastnímu provedení kreseb s jedinou výraznou barvou, je možné ukazovat leporelo i těm nejmenším již od narození. Vzhledem k metodě poznávání okolí miminek tj. olizování a okusování, je výhodou netoxická tisková barva, stejně tak pevný karton i lesklé stránky, které dětské zacházení vydrží. Z mého pohledu maminky jsou kladem knížky zvířátka českého původu – která mohou děti vidět buď doma, nebo na farmě, a také jejich reálné vyobrazení. Za zmínku stojí i provedení pozadí obrázků – jednak se střídá bílé a černé pozadí, jednak pozadí je vyplněno předmětem, který je pro dané zvířátko typický např. pes s kostmi na pozadí, sova s hvězdami, či králík s mrkví.
Po prvním pohledu může být nevýhodou nulová pestrost barev, ale vzhledem k cílové skupině čtenářů tj. miminek je toto naopak žádoucí. Jako jedinou reálnou nevýhodu bych zmínila dle mého názoru krátkost leporela. Pokud by do budoucna mohlo být realizováno pokračování, bylo by to vynikající – ať už pro děti starší, či rozšíření stávajícího leporela např. o zvířátka cizokrajná (zebra, žirafa, lev).
Dle mého názoru knížka najde své místo mezi malými dětmi a jejich rodiči, protože se jedná o českou tvorbu, dále o reálné kresby a zvířátka, která jsou dětem známá již v útlém věku a příjemné provedení formátu leporela, které je možné vzít s sebou do kočárku, do kabelky na výlet. Jako maminka dvou mrňousků mohu knížku doporučit a též musím poděkovat jejím tvůrcům.

Komentáře (1)

kniha Kontrastní zvířátka recenze

LuciPomi
10.02.2020

Výborná pomůcka k rozvoji dítěte od prvních měsíců života. Dcera na obrázky viditelně aktivně reagovala.