První

recenze

První (2015) 5 z 5 / Ivett7
První

V Selekci zbývají pouze čtyři dívky. A America je tentokrát odhodlaná být tou, kterou si princ vybere, protože si konečně přiznala, že se do něj zamilovala a láska k Aspenovi už není taková jako dřív. Musí se ale vypořádávat s tím, že jsou tací, kteří ji v paláci nechtějí a dělají vše pro to, aby odešla - takovým člověkem je král Clarkson, který v Americe vidí jen drzou holku, která by však mohla být hrozbou. Nepřestávají ani neustálé útoky rebelů, které jsou čím dál horší. Zdá se však, že severní rebelové bojují za správnou věc a pokusí se navázat tajné spojenectví. Kdo se nakonec stane ženou prince Maxona a jak se vyřeší problém s útoky rebelů spojený s poměry v království?

Jistě nejsem jediná, kdo se skutečně těšil na to, kdo se z původních pětatřiceti dívek stane tou vyvolenou. Už víme, že opravdu slušnou šanci má America, ale samozřejmě nic není stoprocentní. A jak to tedy celé dopadlo? Za sebe můžu říct, že takhle šokující závěr trilogie jsem tedy rozhodně nečekala a dostala jsem mnohem víc, než jen zjištění nové princezny. Takových šokujících odhalení tady byla celá řada a ačkoliv jsem předvídala, jak vše dopadne, musím říct, že chvílemi jsem se opravdu bála, jak to ta autorka vymyslí.

Kromě citů je samozřejmě nedílnou součástí této série politika - rozdělení obyvatelstva do kast, praktiky panovníků a útoky rebelů. V První trochu lépe poznáváme, kdo je ten dobrý a kdo špatný, o co rebelům jde a jak možná zabránit dalším útokům. Přestože mě opravdu baví samotná soutěž o srdce prince Maxona, jsem fakt ráda, že se nezapomíná ani na tuto stránku příběhu a že některé postavy myslí i na blaho obyvatel a snaží se dělat vše proto, aby jej dosáhlo. A především se mi líbí, že America není jen nějaká hloupá husa, ale že má jasný názor na toto téma a proste nesnese jednat v rozporu se svým svědomím.

V této knize jsem taky kompletně změnila názor na několik postav. Nejvíc asi na Celeste, za což jsem opravdu ráda. Ukázalo se, že její chování není úplně bezdůvodné a nakonec jsem ji měla kupodivu opravdu ráda. Dále určitě Aspen. Nikdy mi nějak moc nevadil, ale že bych ho měla ráda se říct úplně nedá. Ale tady ukázal svou lepší stránku a jeho chování bylo opravdu kouzelné. A jak příběh postupoval, měnila jsem názor i na další postavy, ale to už by bylo moc spoilerující.. Každopádně se spolehněte, že v této knize vás snad všichni překvapí.

Jak už jsem psala v recenzích k předchozím knihám, já mám Americu opravdu ráda. Jediné, co mě přivádí k šílenství, je její nerozhodnost. Minule to bylo ohledně jejích citů k Maxonovi a Aspenovi, teď se to týká toho, zda ji Maxon opravdu miluje, jestli je připravená stát se princeznou a občas už je to opravdu ubíjející. Na druhou stranu já, jakožto nerozhodný člověk, se s ní vlastně můžu celkem ztotožnit a alespoň vím, že musím dělat vše proto, aby to mé okolí taky občas nedohánělo k šílenství.

Co se mi na autorce opravdu líbí, je její styl psaní. Kapitoly ubíhají tak, že jste najednou na konci aniž byste věděli jak a její poutavé psaní vás nenechá knihu odložit. Já jsem schopná prostě jen hltat stránku po stránce a užívat si vše, co pro mě autorka přichystala. Ať si říká kdo chce co chce, já Selekci propadla a obzvlášť po tomhle finále na ni budu ještě dlouho vzpomínat. Plus, které holce by se nelíbilo neustále číst o nejkrásnějších šatech, jaké kdy bude moct "vidět"? Mě teda jo!