Prostě jezdecký tábor

recenze

Jezdecký tábor Yonahlossee (2014) / Safienka
Prostě jezdecký tábor
Když si představím „tábor“, vybavím si spoustu stanů, chatek, dětí a her. Když se jedná o jezdecký tábor, jasně tam přibudou i koně. Přesto je téma tohoto díla maličko odlišné od mých představ. Tentokrát se jedná pouze o dívčí tábor, který si mohou dovolit ti zámožnější a který má vychovávat dívky v ženy.
Knihu jsem si vybrala, aniž bych přesně věděla, o čem bude. Zaujal mě obrázek a název. Copak se asi skrývá za názvem Yonahlossee? Přestože se mi téma knihy nezdálo nějak originální, rozhodla jsem se jí dát šanci.
Anton DiSclafaniová vyrůstala v severní Floridě, kam umístila zároveň i část svého díla. Děj knihy se odehrává v 30. letech 20. století v již zmíněném státě a následně vysoko v horách Severní Karolíny.
Podtext příběhu zaznamenává vrchol hospodářské krize a zároveň i nesnáz mladé, patnáctileté dívky - Theodory Attwellové. Autorka nám tak přibližuje, jak se žilo v 30.letech, jak lidé smýšleli, co se od nich očekávalo a hlavně, jak v té době žili.
Přestože se jedná o dobu rozdílnou, je tu několik věcí, které času nepodlehly. Jedná se o lásku a přátelství. Nečekejte ovšem žádné romantické úseky či horoucí vyznání.
Dalším pozitivním bodem bylo jisté napětí v ději. Na začátku se dozvídáme, že Thea provedla špatnost, která zahanbila rodinu, a proto jí vyslala na dívčí tábor Yonahlossee. Zde jí mají vychovat v lepšího člověka. Až téměř nakonci se dozvídáme pravý důvod přemístění mladé dívky.
Autorka nás postupně seznamuje s dvěmi liniemi, které se dílem proplétají a já v nich měla občas zmatek. Bohužel nejsou nějak víc odděleny. Jedna linie je zasazena do již zmíněného tábora, druhá je vzpomínka Thei na události předešlé – ty důležité. Známe tedy několik dalších postav, které vykreslují spoustu zajímavých charakterů. Máme tu bratra Sama, dvojče, které je zapřísáhlým přírodomilcem, pak staršího bratrance George, který je víc jak pohledný, majitele tábora, pana Holmese, několik dalších dívek a spoustu koní.
Nemohu Vám prozradit celé tajemství příběhu, bohužel. Jediné co mohu prozradit je to, že se jedná o velice reálný příběh, který popisuje chování dospívající dívky. Dívky, která se dostává do styku s nečekanými pocity, vášní. Musí se tak vyrovnat nejen sama se sebou, ale zároveň i s okolím. Thea se začleňuje do společnosti a je to o to víc složité, o co víc byla vychovávána v domácím prostředí bez kontaktu s ostatními mladými lidmi.
Do knihy se musíte začíst, aby jste se v ní orientovali a aby Vás zaujala. Zpočátku je bohužel míň čtivá a k takové nějaké zajímavější části se dostanete až téměř v polovině.
Dílo nehodnotím plným počtem bodů. Může být zajímavým čtením pro ty, které zajímá hlubší psychologie postav. Myslím, že jako vzpomínka toho, jak se v 30.letech žilo, jak na lidi působila hospodářská krize a jak se musí rodina smířit s některými osudnými okamžiky, je kniha příjemným společníkem.

Komentáře (0)

kniha Jezdecký tábor Yonahlossee recenze