Prosím vás, sestřičko

recenze

Prosím vás, sestřičko (2012) 4 z 5 / Lensiiee
Prosím vás, sestřičko

Hana Marie Körnerová se narodila v roce 1954 v Litoměřicích. Nejdřív se z ní stala zdravotní sestřička a teprve v roce 1993 spisovatelka. Své zkušenosti z práce ve zdravotnictví zúročila v knihách Prosím Vás, sestřičko... a Děkuji, sestričko.
Prosím vás, sestřičko... je příběh o dvacetileté zdravotní sestřičce Sylvii odehrávající se v 70. letech minulého století.

Sylvie se rozhodne osamostatnit a proto se odstěhuje od rodičů, opustí svého přítele Mirka a vymění práci na dětském oddělením v krajské nemocnici za hektičnou chirurgii na maloměstě. Jako bonus se nastěhuje ke své tetičce, která je černou ovcí rodiny. Už dlouhá létá s ní nikdo z rodiny nemluví a stará paní žije v ruině, která ji padá na hlavu. Střechou teče dovnitř, kamnech se netopí a podivnou atmosféru dotváří všude přítomný pach zatuchliny. Sylvie si jako zdravotní sestra vydělá 1500,- měsíčně a proto mezi směnami sama natírá okna a maluje místnosti. K jídlu teta vaří několikrát týdně dušenou mrkev či kapustu. Maso je pro ně příliš drahé a navíc teta se ráda chlubí tím, co koupila extra levně.  A ani v práci se Sylvii zrovna dvakrát nedaří. Ze začátku jí vše padá z rukou, doktoři jsou zlí a arogantní a ostatní sestry si jí taky občas pěkně podají. Co drží mladou dívku na takovém místě? Sylvie se zamiluje, a přesto, že není jejich lásce přáno, nehodlá se jí vzdát. Sylvie je velmi inteligentní a nesobecká žena, kterou musí každý během četby alespoň jednou politovat.

Mě osobně začátek knihy vůbec neoslovil. Musela jsem se dlouho nutit, abych knihu dočetla. Téměř od začátku je děj jasný. V knize se za celou dobu nestane nic, co
by Vás překvapilo. Ale i přesto stojí tato kniha za přečtení. Je psaná vcelku čtivým způsobem. Navíc autorka úžasně vykreslila onu dobu. Při četbě této knihy jsem měla dojem, že vím jak se žilo v 70. letech.

Jedná se o lehký oddechový román pro ženy.

I přes mé počáteční rozpaky hodnotím 80%.

binysek
20.03.2013

recenze se mi líbila, dala jsem jí i hlas, ale obě knihy mi přišly jako typická braková literatura, taková mýdlová opera v knižní podobě