Profesionálové nebo štvanci?

recenze

Profesionálové (2014) / evasamankova
Profesionálové nebo štvanci?
Finanční krize udělala ze čtyř přátel profesionální únosce. Jeden zpackaný únos pak vrahy a lovnou zvěř. Přežijí vlastní "povolání" a zakusí něco ze svých snů? Nebo zvítězí ruka spravedlnosti či msty?

Prvotina kanadského spisovatele Owena Laukkanena představuje čtyři obyčejné kamarády s vysokoškolskými diplomy, kteří se rozhodli čelit finanční krizi po svém. Když po studiu zjišťují, že jim jsou roky strávené ve škole k ničemu a budoucnost nabízí jen frontu na úřadu práce nebo smažení hranolek v rychlém občerstvení, přijdou na nápad, jak se zajistit na celý život.

Rozhodnou se unášet boháče a požadovat za ně výkupné. Uvědomují si ale, že nesmějí být chamtiví, aby na sebe neupoutali pozornost policie. Po rodinách svých obětí tak požadují jen malé zlomky jejich úspor. Manželky za své chotě vždy rády zaplatí a nikdo policii nic nehlásí.
Takto to funguje více než dva roky a přátelé poctivě střádají bokem na svůj vysněný budoucí život.

Jenže jednoho dne se i do jejich "podnikání" vloudí drobná chyba. Jedna z obětí únosu po návratu domů kontaktuje policii a detektiv z minnesotské policie Kirk Stevens, který se případu ujímá, přichází přátelům po drobných krůčcích na stopu.

Po malé chybě následuje i jedna přímo fatální. Z nejnovější oběti únosu se vyklube člen mafie a přátelé ho ve vyhrocené situaci zabijí. Nejenže to jimi otřese, protože nikdy nechtěli nikomu ublížit, tak navíc získávají kromě policie a FBI i dalšího mocného protivníka - mstící se mafii. Všichni jim jdou po krku a z profesionálů se tak stávají štvanci.

Dodávky se zbavili ve městečku River Rouge, zaparkovali ji na opuštěném průmyslovém parkovišti, vyčistili ji, zbavili se poznávaček a zapálili. Pender asi minutu sledoval, jak vůz hoří, pak se otočil a nasedl k ostatním do impaly.
Poznávací značky i pistoli hodili do řeky Detroit pár kilometrů po proudu, potom obrátili auto k západu a zamířili na letiště. Jeli mlčky, každý koukal ven svým okem, kdykoli uviděli policejní vůz, všem jim zatrnulo a snažili se zapomenout.

Označení, které nejvíce charakterizuje tuto knihu je - zběsilé tempo. Děj ubíhá obrovskou rychlostí vpřed, únosci se neustále někde ukrývají, plánují a prchají před představiteli zákona i podsvětí. Při tom všem s nimi procestujete celé USA.

Občas je tak docela problém neztratit přehled, kde se jednotlivé postavy nacházejí. A co si budeme nalhávat, smysl některých scén občas visí na tenkých nitkách. Navíc policie je až neuvěřitelně rychlá a předvídavá, občas krůček za únosci, ale mnohem častěji půl kroku před nimi. Jenže děj je tak moc napínavý a autorův styl vyprávění natolik příjemný, že není problém těch pár výhrad knize odpustit.

Příběhem se mihne spousta různorodých postav a díky trochu netradičnímu pojetí máte možnost poznat více než policisty, tak právě pachatele. Tím může vzniknout menší problém v tom, komu fandit, komu přát v téhle honičce vítězství. Logika i smysl pro spravedlnost velí policii, ale parta přátel dostává velký prostor k vysvětlení motivů i nastínění svých snů. Což poodhaluje i jejich obyčejnou, lidskou tvář a přináší tak hodně polehčujících okolností... Uspět ovšem může jenom jedna strana. Která to bude?

Příběh Profesionálů se odvíjí jako by běžel na filmovém plátně. Je rychlý, akční, napínavý, řazený do krátkých kapitol. Skvělé čtení. Vřele doporučuji.

Komentáře (0)

kniha Profesionálové recenze