Proč to udělala?

recenze

Norma (2016) / Jack333
Proč to udělala?
Neustále jsme nuceni být v presu a sledovat, co se kolem děje. Autorka nás nenechá ani chvíli oddychnout, a když už to vypadá, že to polevuje, zasáhne něco nového. Prostě nezařaditelný román ze severu Evropy, který stojí za to!

Mluvím naprosto vážně. Doteď nevím, kam toto dílo zařadit. Mělo to prvky krimi, už pro tu zápletku se skokem matky hlavní hrdinky pod metro a zjišťování, proč byla tak radikální; trochu záhad z fantasy žánru ohledně magičnosti vlasové kosmetiky, a také společenský román se vztahy, které mají na starosti lidé nejen s černobílým charakterem.

Norma Ross, tedy nadmíru důležitá postava, je vhozena do rozjetého vlaku, který někam směřuje. A i my čtenáři zjišťujeme jejím prostřednictvím kam. Trpíme i vyhráváme. Prostě výborná všehochuť, která je sdělována příjemným a jasným jazykem, který každý dokáže vstřebat. Zároveň zde pro mě vyústila některá poučení a ponaučení v některých oblastech, především mafiánských klanů, kteří se věnují různorodé problematice, které si beru k srdci.

Je mi však jasné, že některým se nebudou líbit retrospektivní převyprávění videí, která Norma dostala „darem“. Jenže knižně to nejde jinak udělat, nebo snad ano? Nic mi v knize zásadně nevadilo, ani délka kapitol. Pauzy byly tam, kde měly být, a tím mě Sofi Oksanen ještě více navnadila.

*
Minuty se plazily. Norma se neodvažovala zapálit si třetí joint, přestože měla chuť. Nechtěla se celou věcí zabývat ještě hlouběji, chtěla se jí zbavit. Vedrem jí otékaly nohy a neklidným přešlapováním si odírala prsty, zatímco jí v hlavě hlodala jakási neurčitá myšlenka. Zkontrolovala čas, za deset minut osm. Podívala se znovu a vtom si uvědomila, co zapomněla. Rozeběhla se ke stanici metra, spěchala na svatojánsky opuštěné nástupiště a zastavila se vedle lavičky, z jejíž blízkosti máma skočila. Byla to tatáž lavička, před níž se Norma sama zastavovala každý den na cestě do práce, za deset minut osm.
*


Pro české čtenáře není tato autorka neznámá, protože do češtiny byly přeloženy další její příběhy, pro mě osobně ale novinka s milým překvapením. A těším se na další knihy, které napsala, protože bych si je rád také přečetl. Věřím, že mnozí si k ní najdou cestu a zamilují si její styl vyprávění. Pokud ne, děláte chybu, protože vás určitě něčím novým obohatí. A to opakovaně.

Komentáře (0)

kniha Norma recenze