Proč ses zabila, Amelie?

recenze

Případ Amelia (2014) 5 z 5 / Babouš
Případ Amelia

Kate Baronová je právnička s příšerně nabitým rozvrhem. Někdy se až diví, jak zvládá práci i rodičovské povinnosti. Její jediná dcera Amelie už má ale patnáct let, takže se o sebe zvládá postarat sama. A zvládá to dobře.

Amelia je výborná studentka, exceluje v angličtině i ve sportu, ve volném čase si ze všeho nejraději čte. Kate ani nemůže věřit svému štěstí: zatímco rodiče jiných dětí v jejich věku musejí řešit drogy, výkyvy nálad nebo první lásky, Amelia je pořád to hodné děvče, jakým byla odmala.

Jednoho dne ale Amelia spáchá sebevraždu.

Noční můra všech rodičů, tedy že přijdou o své jediné dítě, se pro Kate stane smutnou skutečností. Nemůže jíst, nemůže spát a rozhodně nemůže vstoupit do Ameliina pokoje. Všechno jí dceru připomíná – od rozečtených knih po její oblíbené cereálie.

Proč se Amelia zabila? Co ji vedlo k sebevraždě?

Kate začne pátrat a postupně zjišťuje, že její dcera vedla dvojí život. Kromě toho idylického navenek taky jeden, o kterém neměla tušení Kate, Ameliina nejlepší kamarádka, ani učitelé…

Případ Amelia je kniha, která nás přenáší do úplně jiného světa. Do světa, v němž neplatí běžná pravidla – do střední školy.

Střední škola může být dost složité období samo o sobě, ale když jste na škole, kde dívky osnovají intriky, pomlouvají se navzájem a plní ty nejšílenější úkoly, aby se staly členkami kýženého tajného spolku, může to být nesnesitelné.

Holky zkrátka umějí být mrchy.

Kdo se nepřizpůsobí, kdo vyčnívá, kdo odmítne vstoupit, toho čeká posměch, opovržení a šikana. Střední škola je jako darwinovský rybníček, v němž platí zákon přežití nejsilnějšího.

Kniha je napínavá a čtivá. Přečetl jsem ji hrozně rychle, protože mě zajímalo, jak to s Amelií vlastně bylo. Proč se zabila? Jakou s tím měl souvislost dívčí gang? Jakou roli v tom hrál její tajemný internetový kamarád Ben?

Díky tomu, že příběh vypráví Kate i Amelia, se přede mnou postupně odkrýval celý příběh. Zatímco pohled Kate začíná v den Ameliiny smrti, Ameliina část v tento den končí. Před čtenářem jsou tedy dvě poloviny kruhu, který se uzavře teprve po dočtení.

Musím říct, že jsem ke konci začal mít podezření, které se nakonec ukázalo jako správné, ale možná to je tím, že jsem nedávno v kině viděl Zmizelou, takže mám teď tendence být podezřelý ke všem a ke všemu.

Thriller Případ Amelia si určitě přečtěte. Počítejte s tím, že to je kniha, po jejímž dočtení budete mít chuť svým rodičům (nebo dětem) říct, jak je máte rádi. Pro jistotu…

Šárka5875
Šárka5875
10.02.2015

Skvělá recenze. Právě jsem dočetla a jsem příběhem úplně pohlcena.